Bourvil

Bourvil
Ilustracja
Bourvil (1967)
Imię i nazwisko André Robert Raimbourg
Data i miejsce urodzenia 27 lipca 1917
Prétot-Vicquemare
Data i miejsce śmierci 23 września 1970
Paryż
Zawód aktor, piosenkarz
Współmałżonek Jeanne Lefrique
Grób Bourvila na cmentarzu w Montainville

Bourvil, właśc. André Robert Raimbourg (ur. 27 lipca 1917 w Prétot-Vicquemare, zm. 23 września 1970 w Paryżu) – francuski aktor i piosenkarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Raimbourg urodził się 27 lipca 1917 r. w rodzinie rolników. Rok później jego ojciec zmarł na hiszpankę. Wychowywał się w miejscowości Bourville, gdzie matka mieszkała z drugim mężem. Był dobrym uczniem, po skończeniu szkoły podstawowej trafił do szkoły nauczycielskiej, jednak zrezygnował z nauki, gdyż bardziej interesowały go śpiewanie w chórze oraz gra na trąbce i akordeonie. Przez pewien czas pracował jako piekarz w Rouen, tam zobaczył występ cyrkowego komika i postanowił zostać artystą[1].

W 1936 r. zaciągnął się do 24. Pułku Piechoty, by grać w orkiestrze pułkowej. Koledzy poradzili mu zgłoszenie się do kabaretu. Skorzystał z rady i przyjął pseudonim Andrel. W czasie okupacji niemieckiej pracował w Paryżu jako hydraulik, a wieczorami grał w kabarecie. W 1942 r. przyjął pseudonim Bourvil od nazwy rodzinnej miejscowości, tę zmianę zaproponował mu kuzyn Lucien[1].

W filmie zadebiutował w 1945 roku w La ferme du pendu. Bourvil jest znany głównie dzięki rolom w filmach komediowych. Wystąpił m.in. w serii filmów z Louisem de Funèsem[1], a najbardziej cenione z nich to Gamoń oraz Wielka włóczęga. Komediowy duet skojarzono na zasadzie kontrastu – Bourvil z reguły był na ekranie spokojnym, naiwnym mieszczuchem zdominowanym przez nerwowego i despotycznego bohatera granego przez de Funèsa.

Najczęściej jednak grywał dość stereotypowe role chłopków-roztropków; wniósł do kina francuskiego ludowy komizm, będący połączeniem trywialności i wzniosłości. Miał w swym dorobku także role dramatyczne. Najwybitniejszą z nich jest kreacja komisarza policji w W kręgu zła, thrillerze Jeana-Pierre’a Melville’a nakręconym tuż przed śmiercią aktora w roku 1970.

Zmarł na nowotwór szpiku kostnego 22 września 1970 r. w wieku 53 lat[1].

Od 1943 r. aż do śmierci był żonaty z Jeanne Lefrique (1918–1985), która była jego menadżerem. Ze związku tego miał dwóch synów[1], Dominique’a (ur. 1950) i Philippe’a (ur. 1953).

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Jacek Szczerba, Gamoń i piekielnik, 22 lipca 2016 [dostęp 2016-08-15] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Słodowski, Andrzej Roman: Gwiazdy światowego kina. Leksykon. Warszawa: Editions Spotkania, 1992. ISBN 83-85195-83-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.