Bitwa pod Rawą Ruską (1914)

Ten artykuł dotyczy bitwy podczas I wojny światowej. Zobacz też: Bitwa pod Rawą Ruską (1939).
Bitwa pod Rawą Ruską
I wojna światowa
(część bitwy galicyjskiej)
Ilustracja
Front wschodni (26 września 1914)
Czas 3 - 11 września 1914
Miejsce Rawa Ruska, Obwód lwowski
Terytorium Imperium Rosyjskie
Wynik zwycięstwo Rosji
Strony konfliktu
 Austro-Węgry  Imperium Rosyjskie
Dowódcy
gen. Moritz Auffenberg gen. Nikołaj Ruzski
gen. Radko Dimitrijew
Siły
9 dywizji 4 Armii 9 dywizji 3 Armii
Straty
nieznane, ale duże nieznane
brak współrzędnych

Bitwa pod Rawą Ruską – starcie zbrojne w dniach 3-11 września 1914, pomiędzy siłami austro-węgierskimi i rosyjskimi. Była to część tzw. bitwy galicyjskiej.

Sytuacja ogólna[edytuj | edytuj kod]

2 września 4 Armia austro-węgierska gen. Moritza Auffenberga zakończyła sukcesem operację pod Komarowem. Po odrzuceniu wroga, siły 4 Armii skierowano na południe, w celu wsparcia 3 Armii gen. Rudolfa Brudermanna, która ponosiła poważne straty. Odejście wojsk Auffenberga spowodowało jednak powstanie luki pomiędzy siłami austro-węgierskimi (na północny wschód od Sandomierza pozostała tylko 1 Armia gen. Victora Dankla). Wykorzystując powstałą lukę, na uderzenie zdecydował się gen. Nikołaj Ruzski, dowódca rosyjskiej 3 Armii. Samą operacją dowodził jednak gen. Radko Dimitrijew, ponieważ zastąpił on Ruzskiego awansowanego na dowódcę frontu północno-zachodniego w dniu 3 września.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Część sił rosyjskiej 3 Armii (9 dywizji) skierowała się na zachód, gdzie pod Rawą Ruską wpadła na idące ku siłom Brudermanna oddziały 4 Armii Auffenberga (także 9 dywizji z samym dowódcą na czele). Nagły atak Rosjan zupełnie zaskoczył wojska Auffenberga, które zostały szybko okrążone. Po kilku dniach zaciętej obrony oddziały austro-węgierskie zdołały 11 września przedrzeć się na południe, a następnie skierowały się w kierunku Lwowa, gdzie zaczynała się linia obrony austro-węgierskiej 3 Armii.

Skutki[edytuj | edytuj kod]

W trakcie bitwy Austro-Węgrzy ponieśli poważne straty w ludziach i sprzęcie. Winą za porażkę obarczono Auffenberga, co przyspieszyło jego przeniesienie w stan spoczynku w dniu 30 września. Na stanowisku dowódcy 4 Armii zastąpił go arcyksiążę Józef Ferdynand, wywodzący się z Habsburgów linii toskańskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Golovin Nicholas, The Great Battle of Galicia, 1914: a Study in Strategy [w:] "Slavonic Review", t. 5, 1926-27.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.