Bitwa pod Marsaglią

Bitwa pod Marsaglią
wojna palatynacka
Ilustracja
Marszałek Francji Nicolas Catinat
Czas 4 października 1693
Miejsce Marsaglia pod Orbassano w Piemoncie
Terytorium Sabaudia
Wynik zdecydowane zwycięstwo Francji
Strony konfliktu
Francja Sabaudia
Hiszpania
Dowódcy
marszałek Nicolas Catinat książę sabaudzki Wiktor Amadeusz II
Siły
35 000 30 000
Straty
1 800 zabitych i rannych 8 000 zabitych i rannych
2 000 jeńców
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
miejsce bitwy
miejsce bitwy
44°27′N 7°58′E/44,450000 7,966670
Wojna palatynacka oraz w jej ramach: Wojna irlandzka, Wojna króla Wilhelma

BantryCochemMoguncjaBonnWalcourtFleurusBeachy HeadBoyneQuebecStaffardaAughrimLeuzeBarfleur / La HougueNamurSteenkerkeNeerwindenMarsagliaLagosCamaretTerTexelDogger BankZatoka HudsonaCartagena (1697)

Bitwa pod Marsaglią (zwana też bitwą pod Orbassano) – starcie zbrojne, które miało miejsce 4 października 1693 roku w trakcie wojny palatynackiej.

Nicolas Catinat (35 000 Francuzów) maszerował z Fenestrelle i Susy na odsiecz twierdzy Pinerolo, bronionej przez hrabiego Tessé i obleganej przez armię księcia sabaudzkiego Wiktora Amadeusza II (30 000 Sabaudczyków i Hiszpanów]). Zajmował on pozycje w typowym szyku bitewnym na północ od wioski Marsaglia, blisko Orbassano.

4 października książę Sabaudzki zaatakował frontalnie nadchodzącą armię francuską. Marszałek Catinat dzięki swoim niezwykłym talentom dowódczym odniósł znakomite zwycięstwo, porównywalne z bitwą pod Neerwinden. Piemontczycy i ich sojusznicy stracili 8 000 zabitych i rannych oraz 2000 jeńców, podczas gdy Francuzi tylko 1 800 zabitych i rannych.

Bitwa pod Marsaglią była, jeśli nie pierwszą, to na pewno jedną z pierwszych bitew, podczas której piechota użyła do walki wręcz bagnetów. Po raz pierwszy pojawili się w zachodniej Europie huzarzy. W bitwie pod Marsaglią wziął udział austriacki regiment huzarski, utworzony w 1692 roku z dezerterów.

W roku 1696 w Pinerolo Sabaudia i Francja zawarły separatystyczny pokój. Dzięki temu siły francuskie zaangażowane na froncie sabaudzkim mogły być przerzucone na inne fronty wyczerpującej wojny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • R. Ernest Dupuy, Trevor N. Dupuy: The Harper Encyclopedia of Military History. New York: HarperCollins, 1993, s. 600. ISBN 0-06-270056-1.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.