Biblioteka akademicka

Biblioteka akademickabiblioteka, której organizatorem jest szkoła wyższa lub inna[jaka?] instytucja naukowa. Jej działania opierają się na wspomaganiu realizacji celów dydaktycznych uczelni poprzez kształcenie umiejętności pracy z tekstem naukowym oraz przekazywanie treści wyznaczonych przez program studiów. Biblioteka stanowi wyodrębnioną strukturę organizacyjną szkoły wyższej[1].

Historia bibliotek akademickich[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze kolegium z księgozbiorem założył w Paryżu Robert de Sorbon. Wówczas biblioteka podzielona była na część najczęściej używanych ksiąg ("duża książnica"), przytwierdzonych łańcuchami do pulpitów oraz część z księgami wypożyczanymi za kaucją ze względu na ich rzadkość oraz dubletami ("mała książnica"). Drugą ważną biblioteką uczelnianą był Księgozbiór Kolegium w Nawarze.

Przy uniwersytetach powstawały zakłady zajmujące się wytwarzaniem książki: pisarze (bibliographrii), iluminatorzy (rubricatores), pergameniści (pergolamini), introligatorzy (bibliopeges) oraz księgarze (stationarii). Wszystkie zawody związane z wyrobem książki na potrzeby uniwersytetów były poddane ścisłym przepisom i kontroli uczelni. Zachowały się przepisy regulaminowe dla stacjonariuszy w Bolonii z r. 1259 oraz w Paryżu z 1275 i 1323[2].

Polska[edytuj | edytuj kod]

W Polsce wykaz bibliotek naukowych prowadzi Biblioteka Narodowa. Bibliotekami naukowymi są biblioteki, których organizatorami są szkoły wyższe, PAN i PAU oraz jednostki badawczo-rozwojowe, a także Biblioteka Narodowa i Zakład Narodowy im. Ossolińskich[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urszula Franas-Mirowska: Organizacja i zarządzanie biblioteką akademicką w kontekście zmian w szkolnictwie wyższym - refleksje ogólne (pol.). wrzesień 2007. [dostęp 2013-11-09].
  2. Biblioteki uniwersyteckie (pol.). [dostęp 2013-11-09].
  3. Jolanta Stępniak: AKTUALNA SYTUACJA BIBLIOTEK UCZELNIANYCH I NAUKOWYCH (pol.). 15 lipca 2007. [dostęp 2013-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-09)].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.