Biblioteka Narodowa Meksyku

Biblioteka Narodowa Meksyku
Ilustracja
Państwo  Meksyk
Miejscowość Meksyk
Adres Centro Cultural Universitario,
Delegación Coyoacán,
C.P. 04510,
Ciudad de México, México
Data założenia 30 listopada 1867
Siglum BNM
Położenie na mapie Meksyku
Mapa lokalizacyjna Meksyku
Biblioteka Narodowa Meksyku
Biblioteka Narodowa Meksyku
Ziemia19°18′58,432″N 99°11′05,708″W/19,316231 -99,184919
Strona internetowa

Biblioteka Narodowa Meksyku (hiszp. Biblioteca Nacional de México) – meksykańska biblioteka pełniąca funkcję biblioteki narodowej i akademickiej Narodowego Uniwersytetu Meksykańskiego.

Została założona 30 listopada 1867 przez prezydenta Benito Juáreza w kościele św. Augustyna. Pierwszym dyrektorem biblioteki został Manuel Eduardo de Gorostiza[1]. Dekretem 30 listopada z 1846 ustanowiono prawo biblioteki do egzemplarza obowiązkowego. W 1979 roku biblioteka została przeniesiona do obecnej lokalizacji wewnątrz kampusu Narodowego Uniwersytetu Meksykańskiego.

Zbiory zastrzeżone[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja rzadkich zbiorów została założona w dniu 2 grudnia 1992 r., a jej celem jest zachowanie i ochrona najstarszych i najcenniejszych środków Biblioteki Narodowej, na obszarze 7,572 metrów, rozmieszczonych na trzech piętrach. Znajdują się one w budynku zaprojektowanym przez Orso Nuñeza. Zbiory zastrzeżone to zachowane i zorganizowane zbiory Biblioteki Narodowej Meksyku, ze względu na ich rzadkość, ograniczone kopie lub wartość. Wymagają one specjalnej opieki[2].

Materiały biblioteczne do sierpnia 1993 r. znajdowały się w dawnym kościele św. Augustyna, a następnie zostały przeniesione do nowej siedziby w miasteczku uniwersyteckim, która obecnie mieści kolekcje dla Funduszu Rezerwy Biblioteki Narodowej Meksyku. Na rzadkie zbiory składają się książki, archiwa i rękopisy głównie zorganizowane są w czterech głównych działach:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biblioteca Nacional de México: Antecedentes históricos (hiszp.). [dostęp 2013-09-30].
  2. a b Fondo Reservado (hiszp.). [dostęp 2013-09-30].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.