BiblioNETka

BiblioNETka
Typ strony Katalog i społeczność
Komercyjna Nie
Data powstania 2001
Autor Michał Stańkowski
Rejestracja darmowa
Miejsce w Alexa 166 877[1]
Strona internetowa

BiblioNETka – polski serwis społecznościowy dla czytelników książek.

Serwis zawiera katalog tytułowy i katalog autorów. Katalogi te są uzupełniane przez użytkowników. Użytkownicy serwisu mogą oceniać poszczególne książki, a po podaniu minimum 20 ocen można skorzystać z systemu polecającego lektury potencjalnie interesujące daną osobę. Zbiorcze wyniki ocen są dostępne w postaci rankingów. BiblioNETka publikuje także nadsyłane przez użytkowników recenzje i opisy, a w jej ramach działa forum na tematy związane z książkami i czytelnictwem.

W katalogu BiblioNETki znajduje się ponad 525 tysięcy książek i ponad 110 tysięcy autorów. Liczba zarejestrowanych użytkowników serwisu przekracza 180 tysięcy, a baza wystawionych przez nich ocen zawiera ponad 7,5 miliona głosów[2].

Historia serwisu[edytuj | edytuj kod]

Autorem BiblioNETki jest Michał Stańkowski. Pierwotna wersja serwisu powstała w ramach pracy magisterskiej na wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej jako system polecający dla księgarni internetowej. Kontakt z uczestnikami grupy dyskusyjnej pl.rec.ksiazki wykazał jednak, że istnieje zapotrzebowanie na samodzielny serwis tego typu.

Przez kilka miesięcy 2001 r. działała wersja tymczasowa, przeznaczona tylko do testowania algorytmu rekomendacji książek. Z powodu dużego zainteresowania zaczęła funkcjonować jako stała witryna, a od sierpnia 2003 istnieje w postaci zbliżonej do obecnej.

W 2007 BiblioNETka została wyróżniona w konkursie Papierowy Ekran na najlepszy serwis inter­netowy promujący książkę[3], zaś w 2010 w konkursie Papierowy Ekran otrzymała Nagrodę Czytelników – w głosowaniu na BiblioNETkę czytelnicy oddali ponad 1200 głosów (czterokrotnie więcej głosów niż na drugi w kolejności serwis)[4].

9 czerwca 2009 została uruchomiona nowa, odświeżona wersja serwisu[5].

12 stycznia 2014 BiblioNETka dołączyła do Grupy PWN[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. How popular is biblionetka.pl? (ang.). alexa.com. [dostęp 2020-04-29].
  2. Dane ze stycznia 2018 ze strony Czym jest BiblioNETka?
  3. Mecze na żywo, www.papierowyekran.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  4. I Nagroda Czytelników Papierowego Ekranu dla BiblioNETki! » BiblioNETka.pl, biblionetka.pl [dostęp 2017-11-22].
  5. "Witamy w nowej BiblioNETce!", dostęp 9 czerwca 2009
  6. BiblioNETka dołącza do PWN! :), www.biblionetka.pl [dostęp 2019-01-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.