Biathlon na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002

 Główny artykuł: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2002.
Biathlon na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002
Ilustracja
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2002
Salt Lake City
ZIO 1998 ZIO 2006
Miejsce Soldier Hollow
Data 11 – 20 lutego 2002
Liczba konkurencji 8
Biathlon na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002
Mężczyźni Kobiety
Sprint Sprint
Bieg indywidualny Bieg indywidualny
Bieg pościgowy Bieg pościgowy
Sztafeta Sztafeta

Zawody w biathlonie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002 odbyły się w dniach 11 - 20 lutego 2002 roku. Biathloniści po raz szesnasty rywalizowali o medale igrzysk olimpijskich.

Zawodnicy i zawodniczki walczyli w czterech konkurencjach: w biegu indywidualnym, sprincie, debiutującym na igrzyskach biegu pościgowym i sztafecie. Łącznie rozdanych zostało osiem kompletów medali. Zawody odbyły się w Soldier Hollow. W programie olimpijskim po raz pierwszy pojawiły się biegi pościgowe.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Konkurencja
11 lutego 11:00 (UTC) / 19:00 (CET) Bieg indywidualny kobiet (15 km)
13:30 (UTC) / 21:30 (CET) Bieg indywidualny mężczyzn (20 km)
13 lutego 11:00 (UTC) / 19:00 (CET) Sprint mężczyzn (10 km)
13:30 (UTC) / 21:30 (CET) Sprint kobiet (7,5 km)
16 lutego 12:00 (UTC) / 20:00 (CET) Bieg pościgowy kobiet (10 km)
09:00 (UTC) / 17:00 (CET) Bieg pościgowy mężczyzn (12,5 km)
18 lutego 11:30 (UTC) / 19:30 (CET) Sztafeta kobiet (4 x 6 km)
20 lutego 11:00 (UTC) / 19:00 (CET) Sztafeta mężczyzn (4 x 7,5 km)

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Gold medal.svg Złoto Czas Silver medal.svg Srebro Czas Bronze medal.svg Brąz Czas
Sprint mężczyzn Norwegia Ole Einar Bjørndalen 24:51,3 Niemcy Sven Fischer 25:20,2 Austria Wolfgang Perner 25:44,4
Sprint kobiet Niemcy Kati Wilhelm 20:41,4 Niemcy Uschi Disl 20:57,0 Szwecja Magdalena Forsberg 21:20,4
Bieg pościgowy mężczyzn Norwegia Ole Einar Bjørndalen 32:34,6 Francja Raphaël Poirée 33:17,6 Niemcy Ricco Groß 33:30,6
Bieg pościgowy kobiet Rosja Olga Pylowa 31:07,8 Niemcy Kati Wilhelm 31:13,1 Bułgaria Irina Nikułczina 31:15,9
Bieg indywidualny mężczyzn Norwegia Ole Einar Bjørndalen 51:03,3 Niemcy Frank Luck 51:39,4 Rosja Wiktor Majgurow 51:40,6
Bieg indywidualny kobiet Niemcy Andrea Henkel 47:29,1 Norwegia Liv Grete Skjelbreid 47:37,0 Szwecja Magdalena Forsberg 48:08,3
Sztafeta mężczyzn  Norwegia 1:23:42,3  Niemcy 1:24:27,6  Francja 1:24:36,6
Sztafeta kobiet  Niemcy 1:27:55,8  Norwegia 1:28:26,4  Rosja 1:29:20,5

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Sprint[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Gold medal icon.svg Ole Einar Bjørndalen  Norwegia 24:51,3
Silver medal icon.svg Sven Fischer  Niemcy 25:20,2 +28,9
Bronze medal icon.svg Wolfgang Perner  Austria 25:44,0 +53,1
4. Ricco Groß  Niemcy 25:44,6 +53,3
5. Wolfgang Rottmann  Austria 25:48,8 +57,5
6. Pawieł Rostowcew  Rosja 25:50,1 +58,8
7. Wiktor Majgurow  Rosja 25:50,9 +59,6
8. Frode Andresen  Norwegia 25:51,5 +1:00,2
9. Raphaël Poirée  Francja 25:56,9 +1:05,6
10. Ludwig Gredler  Austria 26:04,3 +1:13,0

Bieg pościgowy[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Gold medal icon.svg Ole Einar Bjørndalen  Norwegia 32:34,6
Silver medal icon.svg Raphaël Poirée  Francja 33:17,6 +43,0
Bronze medal icon.svg Ricco Groß  Niemcy 33:30,6 +56,0
4. Ludwig Gredler  Austria 33:35,5 +1:00,9
5. Pawieł Rostowcew  Rosja 33:43,1 +1:08,5
6. Wolfgang Rottmann  Austria 33:45,1 +1:10,5
7. Wiktor Majgurow  Rosja 33:55,1 +1:20,5
8. Halvard Hanevold  Norwegia 33:59,6 +1:25,0
9. Wolfgang Perner  Austria 34:00,1 +1:25,5
10. Wadim Saszurin  Białoruś 34:00,5 +1:25,9

Bieg indywidualny[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Gold medal icon.svg Ole Einar Bjørndalen  Norwegia 51:03,3
Silver medal icon.svg Frank Luck  Niemcy 51:39,4 +36,1
Bronze medal icon.svg Wiktor Majgurow  Rosja 51:40,6 +37,3
4. Ricco Groß  Niemcy 51:58,7 +55,4
5. Halvard Hanevold  Norwegia 52:16,3 +1:13,0
6. Pawieł Rostowcew  Rosja 52:33,5 +1:30,2
7. Frode Andresen  Norwegia 52:39,1 +1:35,8
8. Siergiej Czepikow  Rosja 52:44,2 +1:40,9
9. Wadim Saszurin  Białoruś 52:52,6 +1:49,3
10. Raphaël Poirée  Francja 52:52,9 +1:49,6

Sztafeta[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodnicy Czas Strata
Gold medal icon.svg  Norwegia Halvard Hanevold
Frode Andresen
Egil Gjelland
Ole Einar Bjørndalen
1:23:42,3
Silver medal icon.svg  Niemcy Ricco Groß
Peter Sendel
Sven Fischer
Frank Luck
1:24:27,6 +45,3
Bronze medal icon.svg  Francja Gilles Marguet
Vincent Defrasne
Julien Robert
Raphaël Poirée
1:24:36,6 +54,3
4.  Rosja Wiktor Majgurow
Siergiej Rożkow
Siergiej Czepikow
Pawieł Rostowcew
1:24:54,4 +1:12,1
5.  Czechy Petr Garabík
Ivan Masařík
Roman Dostál
Zdeněk Vítek
1:26:36,1 +2:53,8
6.  Austria Christoph Sumann
Wolfgang Perner
Wolfgang Rottmann
Ludwig Gredler
1:26:58,9 +3:16,6
7.  Ukraina Wjaczesław Derkacz
Ołeksandr Biłanenko
Roman Pryma
Rusłan Łysenko
1:27:02,2 +3:19,9
8.  Białoruś Ołeksij Ajdarow
Alaksandr Syman
Oleg Ryżenkow
Wadim Saszurin
1:27:12,0 +3:29,7
9.  Polska Wiesław Ziemianin
Wojciech Kozub
Krzysztof Topór
Tomasz Sikora
1:27:35,4 +3:53,1
10.  Słowenia Sašo Grajf
Tomas Globočnik
Janez Marič
Marko Dolenc
1:28:23,6 +4:41,3

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Sprint[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Gold medal icon.svg Kati Wilhelm  Niemcy 20:41,4
Silver medal icon.svg Uschi Disl  Niemcy 20:57,0 +15,6
Bronze medal icon.svg Magdalena Forsberg  Szwecja 21:20,4 +39,0
4. Liv Grete Poirée  Norwegia 21:24,1 +42,7
5. Florence Baverel-Robert  Francja 21:27,9 +46,5
6. Galina Kuklewa  Rosja 21:32,1 +50,7
7. Sandrine Bailly  Francja 21:35,7 +54,3
8. Olga Pylowa  Rosja 21:44,2 +1:02,8
9. Corinne Niogret  Francja 21:50,3 +1:08,9
10. Andreja Grasič  Słowenia 21:55,6 +1:14,2

Bieg pościgowy[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Gold medal icon.svg Olga Pylowa  Rosja 31:07,7
Silver medal icon.svg Kati Wilhelm  Niemcy 31:13,0 +5,3
Bronze medal icon.svg Irina Nikułczina  Bułgaria 31:15,8 +8,1
4. Liv Grete Poirée  Norwegia 31:18,3 +10,6
5. Galina Kuklewa  Rosja 31:31,7 +24,0
6. Magdalena Forsberg  Szwecja 31:34,0 +26,3
7. Katrin Apel  Niemcy 31:47,9 +40,2
8. Andreja Grasič  Słowenia 32:01,9 +54,2
9. Uschi Disl  Niemcy 32:21,2 +1:13,5
10. Ekaterina Dafowska  Bułgaria 32:22,6 +1:14,9

Bieg indywidualny[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Gold medal icon.svg Andrea Henkel  Niemcy 47:26,1
Silver medal icon.svg Liv Grete Poirée  Norwegia 47:37,0 +10,9
Bronze medal icon.svg Magdalena Forsberg  Szwecja 48:08,3 +42,2
4. Olga Pylowa  Rosja 48:14,0 +47,9
5. Ekaterina Dafowska  Bułgaria 48:15,5 +49,4
6. Olga Nazarowa  Białoruś 48:29,9 +1:03,8
7. Martina Glagow  Niemcy 48:34,2 +1:08,1
8. Swietłana Iszmuratowa  Rosja 48:45,0 +1:18,9
9. Martina Jašicová  Słowacja 48:47,5 +1:21,4
10. Albina Achatowa  Rosja 49:06,1 +1:40,0

Sztafeta[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Zawodniczki Czas Strata
Gold medal icon.svg  Niemcy Katrin Apel
Uschi Disl
Andrea Henkel
Kati Wilhelm
1:27:55,0
Silver medal icon.svg  Norwegia Ann-Elen Skjelbreid
Linda Tjørhom
Gunn Margit Andreassen
Liv Grete Poirée
1:28:25,6 +30,6
Bronze medal icon.svg  Rosja Olga Pylowa
Galina Kuklewa
Swietłana Iszmuratowa
Albina Achatowa
1:29:19,7 +1:24,7
4.  Bułgaria Pawlina Filipowa
Irina Nikułczina
Iwa Karagiozowa
Ekaterina Dafowska
1:29:25,8 +1:30,8
5.  Słowacja Martina Jašicová
Anna Murínová
Marcela Pavkovčeková
Soňa Mihoková
1:30:11,5 +2:16,5
6.  Słowenia Lucija Larisi
Andreja Grasič
Dijana Grudiček
Tadeja Brankovič
1:30:18,0 +2:23,0
7.  Białoruś Olga Nazarowa
Ludmiła Łysienka
Jewgienija Kucepałowa
Jelena Chrustalowa
1:31:01,6 +3:06,6
8.  Czechy Kateřina Losmanová
Magda Rezlerová
Irena Česneková
Eva Háková
1:31:07,6 +3:12,6
9.  Francja Delphyne Burlet
Florence Baverel-Robert
Sandrine Bailly
Corinne Niogret
1:31:09,3 +3:14,3
10.  Ukraina Ołena Zubryłowa
Ołena Petrowa
Nina Łemesz
Tetiana Wodopjanowa
1:32:00,6 +4:05,6

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal.svg Silver medal.svg Bronze medal.svg Razem
1.  Norwegia 4 2 0 6
2.  Niemcy 3 5 1 9
3.  Rosja 1 0 2 3
4.  Francja 0 1 1 2
5.  Szwecja 0 0 2 2
6.  Austria 0 0 1 1
 Bułgaria 0 0 1 1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.