Beyde Marjam I

Beyde Marjam I
Król królów Etiopii
Cesarz Etiopii
Okres od 26 sierpnia 1468
do 8 listopada 1478
Poprzednik Zara Jaykob Konstantyn
Następca Eskender Kuestantinos I
Dane biograficzne
Dynastia salomońska
Data urodzenia 1448
Data śmierci 8 listopada 1478
Ojciec Zara Jaykob Konstantyn
Matka Tsyjon Mogesa
Żona Romane Uerk
Dzieci Na'od, Teodor, Eskender Kuestantinos I, Ynko Ysrael,

Beyde Marjam I (gyyz በእደ ማርያም ba'ida māryām) (ur. 1448 – zm. 1478) – cesarz Etiopii w latach 1468-1478. Beyde Marjam urodził się w 1448. Jego ojcem był cesarz Zara Jaykob Konstantyn, matką zaś Tsyjon Mogesa. W młodości został oskarżony przez ojca o udział w zamachu stanu, za co wraz z matką został skazany na śmierć. Beyde Myrjama ocaliło wstawiennictwo mnichów z Debre Libanos, po którym został mianowany przez cesarza następcą tronu.

Swoje rządy rozpoczął od powszechnej amnestii. Anulował rozporządzenia swojego ojca Zary Jaykoba zmierzające do umocnienia władzy centralnej, przywracając na stanowiska usuniętych możnowładców. Cesarz wspierał tendencje odśrodkowe, szanował lokalne zwyczaje i tradycje, co nie tyczyło się jednak lokalnych kultów religijnych. Beyde Marjam rozszerzył swoje panowanie o terytorium Kolanto, zmieniając potem jego nazwę na Atronse Ygzyytne Maryam (Tron Pani Naszej Marii). Uczynił to poprzez zjednanie sobie ludności bogatymi podarunkami, dla umocnienia zaś więzi nowych poddanych z cesarstwem wybudował tam okazałą świątynie. Beyde Marjam podporządkował sobie również militarnie krainy Doba i Tselemt. Cesarz zmarł 8 listopada 1478 roku w wyniku zatrucia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Bartnicki, Joanna Mantel-Niećko: Historia Etiopii. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydaw., 1987, s. 87-92. ISBN 83-04-02152-8.


Poprzednik
Zara Jaykob Konstantyn
Cesarz Etiopii
14681478
Następca
Eskender Kuestantinos II

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.