Beverly Hills

Ten artykuł dotyczy miasta w Kalifornii. Zobacz też: inne miasta o tej nazwie.
Beverly Hills
City of Beverly Hills
Miasto
Ilustracja
Beverly Hills na rogu Rodeo Drive, Dayton Way & Via Rodeo
Pieczęć Flaga
Pieczęć Flaga
Przydomek: „Garden Spot of the World”, „B.H.”, „Bev Hills”, „90210”
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Hrabstwo Los Angeles
Prawa miejskie 1914
Kod statystyczny FIPS: 06-06308
GNIS ID: 1652672
Burmistrz John A. Mirisch
Powierzchnia 14,79 km²
Wysokość 79 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności
• gęstość

34 290
2298 os./km²
Nr kierunkowy 310, 323, 424
Kod pocztowy 90209, 90210, 90211, 90212, 90213
Strefa czasowa UTC-08:00
UTC-07:00
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa lokalizacyjna Kalifornii
Beverly Hills
Beverly Hills
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Beverly Hills
Beverly Hills
Ziemia34°04′23″N 118°23′58″W/34,073056 -118,399444
Strona internetowa
Portal Portal Stany Zjednoczone

Beverly Hills – zamożne miasto, położone w metropolii Los Angeles w południowej części stanu Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Prawa miejskie otrzymało w roku 1914. Los Angeles, które otacza Beverly Hills, chciało wchłonąć je w roku 1923, ale poprzez działania mieszkańców Beverly Hills pozostało samodzielnym miastem. Przez następne lata, Beverly Hills przekształciło się w osiedle bogatych i sławnych ludzi. Wiele słynnych osobistości, szczególnie z Hollywood, mieszka lub mieszkało tutaj. Miasto jest jedną z najbardziej ekskluzywnych miejscowości w USA. Tutaj znajduje się m.in. słynna aleja Rodeo Drive.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wczesna historia[edytuj | edytuj kod]

Gaspar de Portolà przybył na tereny późniejszego Beverly Hills 3 sierpnia 1769 roku, podróżując przez miejscowe szlaki, na miejscu których w dzisiejszych czasach znajduje się Wilshire Boulevard. W tym też miejscu osiedlili się Maria Rita de Valdez ze swoim mężem w 1828. Swoje 18 km² powierzchni określili jako Rancho Rodeo de las Aguas. W latach osiemdziesiątych XIX-wieku ranczo zostało podzielone na działki o wielkości 0,30  km², a następnie natychmiast sprzedane mieszkańcom Los Angeles i zachodniego wybrzeża.

XX wiek[edytuj | edytuj kod]

W 1900 r., Burton Green, Henry E. Huntington oraz konsorcjum inwestorów, utworzyli spółkę o nazwie Amalgamated Oil Company, kupili ranczo Hammela i Denkera, po czym rozpoczęli poszukiwania wartościowych złóż. Nie znaleźli jednak wystarczająco dużo, żeby mogli je wykorzystać na drodze handlowej. Dlatego, w 1906, zreorganizowali swoją działalność, która od tamtej pory funkcjonowała pod nazwą Rodeo Land and Water Company, swoją nieruchomość przemianowali na „Beverly Hills”, podzielili ją na mniejsze części i zaczęli sprzedawać częściami. Swoją nazwę miejsce to zawdzięcza Beverly Farms w Beverly, Massachusetts, a także pobliskim górom. Pierwszy dom stanął tutaj w 1907, jednak dalsza ich sprzedaż była wolna.

Rejon ten był jedną z wielu całkowicie „białych” społeczności, jakie miały powstać w okolicach Los Angeles w tym czasie. Przedstawiciele każdej rasy poza białą nie mogli kupować, jak i wynajmować nieruchomości, chyba że byli zatrudnieni jako służący u białych mieszkańców. Również zabronione było kupowanie lub wynajmowanie nieruchomości przez Żydów.

Burton Green rozpoczął budowę Beverly Hills Hotel w 1911. Hotel został ukończony w 1912 r. Goście przyciągnięci przez hotel byli skłaniani do zakupu ziem w Beverly Hills, dzięki czemu w 1914 roku rejon miał wystarczająco dużą populację, aby zarejestrować niezależne miasto. W tym samym roku, Rodeo Land and Water Company zdecydowało się oddzielić swój biznes wodny od biznesu nieruchomościowego. Komisja Użytkowości w Beverly Hills (The Beverly Hills Utility Commission) mogła zarejestrować swoją działalność we wrześniu 1914 roku, kupując cały kapitał użytkowy od Rodeo Land and Water Company.

Zdjęcie lotnicze posiadlości Pickfair z roku 1920

W 1919 r. Douglas Fairbanks i Mary Pickford zakupili ziemię na Summit Drive i wybudowali posiadłość, która została ukończona w 1921 i przez prasę nazwana „Pickfair”. Z Fairbanksem i Pickford kojarzył się przepych i bogactwo, podobnie jak z innymi gwiazdami kina, które wybudowały swoje posiadłości na terenie miasta, co przyczyniło się do wzrostu popytu na nieruchomości.

We wczesnych latach dwudziestych, liczba ludności Beverly Hills wzrosła wystarczająco, aby zakończyć polityczny problem związany z dostarczaniem wody. W 1923 r. zaproponowano rozwiązanie, które wydawało się być całkowicie naturalnym, mianowicie przyłączenie do Los Angeles. Natychmiast jednak wywiązała się zaciekła opozycja, która była przeciwko przyłączeniu miasta, na czele z najbardziej znanymi mieszkańcami, jak Mary Pickford, Will Rogers, Douglas Fairbanks czy Rudolph Valentino. Komisja Użytkowości również była przeciw temu rozwiązaniu, narzucając miastu wzięcie udziału w specjalnej elekcji, w której plan ten został ostatecznie odrzucony stosunkiem głosów 507 do 337.

W 1925 r. Beverly Hills zatwierdziło obligację, której kwestią było zakupienie 1,6 km² pod nowy kampus dla UCLA. Los Angeles, Santa Monica oraz Venice również zobowiązały się do pomocy finansowej przy budowie kampusu. W 1928, Beverly Wilshire Apartment Hotel (obecnie Beverly-Wilshire Hotel) został otwarty na Wilshire Boulevard pomiędzy El Camino i Rodeo Drives, części dawnego Beverly Hills Speedway. W tym samym roku potentat naftowy Edward L. Doheny zakończył budowę Greystone Mansion, posiadłości z 55 pokojami, która w zamyśle była prezentem ślubnym dla jego syna. Obecnie posiadłość jest własnością miasta Beverly Hills.

We wczesnych latach trzydziestych, Santa Monica Park zmienił nazwę na Beverly Gardens i został rozbudowany do trzech kilometrów długości wzdłuż bulwaru Santa Monica Boulevard. Fontanna Elektryczna wyznaczała róg Santa Monica Blvd. i Wilshire Blvd. W kwietniu 1931, oficjalnie otwarty został nowy, wybudowany w stylu renesansowym, Ratusz.

Gmach Ratusza w Beverly Hills zbudowany w roku 1931

We wczesnych latach czterdziestych, czarni aktorzy i biznesmeni zaczęli przeprowadzać się do Beverly Hills, pomimo paktu, który dopuszczał wyłącznie białych do osiedlania się w mieście. Miejscowe stowarzyszenie na rzecz rozwoju starało się wyegzekwować dotychczas panujące prawo przed sądem. Po przeciwnej stronie znalazły się m.in. takie postaci, jak Hattie McDaniel, Louise Beavers i Ethel Waters. Wśród białych mieszkańców miasta, wspierających pozew przeciwko czarnym, była gwiazda kina niemego, Harold Lloyd. Stowarzyszenie NAACP, wspomagające rozwój m.in. czarnych ludzi, przystąpiło do obrony, co zakończyło się sukcesem. W swoim werdykcie, sędzia federalny Thurmond Clarke powiedział, iż jest to czas, w którym „członkom czarnej rasy zostały przyznane, bez żadnych restrykcji i wymówek, pełne prawa, które gwarantuje im czternasta poprawka”.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Zarząd Transportu Hrabstwa Los Angeles zaproponował rozbudowę czerwonej linii metra wzdłuż bulwaru Wilshire Boulevard do centrum Beverly Hills. Miasto wyraziło jednak sprzeciw i rozbudowy nigdy nie rozpoczęto.

XXI wiek[edytuj | edytuj kod]

W 2001 r. Zarząd Transportu Hrabstwa Los Angeles zaproponował stworzenie trasy linii systemu Bus rapid transit wzdłuż bulwaru Santa Monica Boulevard, jednak ten pomysł również nie spotkał się z entuzjazmem ze strony miasta i nie został zrealizowany. Obecnie ten odcinek trasy obsługiwany jest przez mniej wydajne autobusy sieci Metro Rapid.

Miasto Beverly Hills szeroko sprzeciwiło się Propozycji 8 , postanowieniu z 2008 r., Które uchyliło prawne uznawanie małżeństw osób tej samej płci. Propozycja ta przeszła wąsko w całym stanie, ale w Beverly Hills tylko 34% głosowało za, a 66% przeciw. [1]

W środku suszy 2015 roku Beverly Hills okazało się jednym z największych konsumentów wody w całej Kalifornii. [2] W rezultacie zostało poproszone przez państwo o zmniejszenie konsumpcji o 36%, co skłoniło wielu mieszkańców do zastąpienia trawników rodzimymi roślinami .  W tym samym czasie władze miasta zastąpił trawę przed Ratusz na meksykańską szałwie. [3]

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Beverly Hills i sąsiadujące z nim miasto West Hollywood są całkowicie otoczone przez Los Angeles. Dokładniej, Beverly Hills graniczy na północnym zachodzie z sąsiadującym z Los Angeles miastem Bel Air i górami Santa Monica Mountains, na wschodzie z West Hollywood, miastem Carthay graniczącym z Los Angeles i Fairfax District, dzielnicą Los Angeles, a także na południu z Beverlywood. Tak zwany miejscowy „Platynowy Trójkąt”, na który składają się trzy bogate miejscowości, tworzą Beverly Hills, Bel-Air oraz Holmby Hills.

Pomimo charakterystycznej nazwy miasta, większość jego mieszkańców żyje na nizinach Beverly Hills, na stosunkowo płaskim terenie, który Beverly Hills obejmuje. Domy znajdujące się na wzgórzach, na północ od Sunset Boulevard, mają o wiele większą wartość od przeciętnej ceny domu dla reszty miasta. Wiele z najbardziej ekskluzywnych i najdroższych domów w Beverly Hills znajduje się na samym krańcu wzgórz.

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. LA County Prop 8 Results By City - Los Angeles Times, projects.latimes.com [dostęp 2020-10-18].
  2. Jim Carlton, Nowhere Is Safe From California Drought—Not Even Beverly Hills, „Wall Street Journal”, 6 maja 2015, ISSN 0099-9660 [dostęp 2020-10-18] (ang.).
  3. Jim Carlton, Nowhere Is Safe From California Drought—Not Even Beverly Hills, „Wall Street Journal”, 6 maja 2015, ISSN 0099-9660 [dostęp 2020-10-18] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.