Bertha Townsend

Bertha Townsend
Państwo  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 7 marca 1869
Filadelfia
Pensylwania
Data i miejsce śmierci 12 maja 1909
Haverford
Gra pojedyncza
US Open W (1888, 1889)
Gra podwójna
US Open W (1889)

Bertha Louise Townsend Toulmin (ur. 7 marca 1869 w Filadelfii, zm. 12 maja 1909 w Haverford) – amerykańska tenisistka, zwyciężczyni mistrzostw USA.

Praworęczna Amerykanka była pierwszą tenisistką, której udało się obronić tytuł w mistrzostwach USA (obecnie US Open). W 1888 pokonała w finale (challenge round) obrończynię tytułu (zarazem pierwszą triumfatorkę turnieju w historii) Ellen Hansell 6:3, 6:5, a rok później, sama, korzystając z przywileju challenge round (dającego zwycięzcy prawo obrony tytułu w meczu z osobą wyłonioną w turnieju pretendentów), pokonała Lidę Vorhees 7:5, 6:3. W 1890 uległa w walce o tytuł Ellen Roosevelt 2:6, 2:6. W 1894, już jako mężatka, doszła do finału turnieju pretendentek (all comers), przegrywając z Helen Hellwig 2:6, 5:7 (Hellwig zdobyła następnie mistrzostwo USA, po pokonaniu w finale Aline Terry w pięciu setach). W swoim ostatnim występie w turnieju w 1895 Townsend była w półfinale turnieju pretendentek. Bilans jej startów w mistrzostwach USA to 8 wygranych meczów i 3 porażki.

Mistrzostwa USA wygrała również w deblu, w 1889 w parze z Margarette Ballard. Była to pierwsza edycja gry podwójnej kobiet na tym turnieju. Rok później w obronie tytułu Townsend i Ballard uległy siostrom Ellen i Grace Roosevelt. W 1974 Bertha Townsend została wpisana do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bud Collins, Tennis Encyclopedia, Visible Ink Press, Detroit 1997

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.