Baz Luhrmann

Baz Luhrmann
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Mark Anthony Luhrmann
Data urodzenia 17 września 1962
Zawód reżyser filmowy, scenarzysta, producent filmowy

Baz Luhrmann, właśc. Mark Anthony Luhrmann (ur. 17 września 1962) – australijski reżyser filmowy, scenarzysta i producent filmowy. Filmy Luhrmanna wyróżnia teatralność oraz krzykliwa kolorystyka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Luhrmann dorastał w Herons Creek, miejscowości w północnej Nowej Południowej Walii. Jego ojciec prowadził stację benzynową oraz kino – co nie pozostało bez wpływu na przyszłość filmową syna.

Pseudonim został mu nadany z powodu podobieństwa do postaci Basil Brush – pacynki występującej w brytyjskiej telewizji.

26 stycznia 1997 poślubił Catherine Martin – producenta artystycznego jego wszystkich filmów. Para ma dwoje dzieci: Lillian Amanda Luhrmann i Williama Alexandra Luhrmanna.

Luhrmann otrzymał nominacje w kategorii Najlepszy Reżyser do nagród Directors Guild of America i Złotego Globu za Moulin Rouge!, ale nie otrzymał nominacji do Oskara w tej kategorii. Otrzymał ją w kategorii Najlepszy Film.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Po sukcesach teatralnych Luhrmann wyreżyserował trzy filmy:

Te trzy filmy są obecnie nazywane 'The Red Curtain Trilogy' (każdy film zaczyna się w teatrze muzycznym z aksamitną czerwoną kurtyną).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.