Błażej Dzikowski (poseł)

Ten artykuł dotyczy społecznika i działacza ludowego II RP. Zobacz też: Błażej Dzikowski.
Błażej Dzikowski
Data i miejsce urodzenia 1881
Urzędów
Data i miejsce śmierci 15 sierpnia 1940
Rury Jezuickie
Zawód, zajęcie polityk
Stanowisko poseł na Sejm Ustawodawczy (1919–1922) i na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej II kadencji (1928–1930)
Partia PSL „Wyzwolenie”, Stronnictwo Ludowe, Obóz Zjednoczenia Narodowego

Błażej Dzikowski (ur. 1881 w Urzędowie, zm. 15 sierpnia 1940 w Rurach Jezuickich) – polski polityk ludowy, działacz społeczny, poseł na Sejm Ustawodawczy i II kadencji w II RP.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły ludowej wyjechał w 1903 roku do Warszawy, gdzie zetknął się z Maksymilianem Malinowskim: ukończył prowadzone przez Malinowskiego kursy pszczelarsko-ogrodowe, związał się ze środowiskiem pisma „Zorza” i ruchem zaraniarskim[1]. Po powrocie do rodzinnej miejscowości włączył się w działalność niepodległościową – współorganizował oddział POW w Urzędowie (1916) i był prezesem tutejszego Towarzystwa „Piechur”[1], będącego legalną nadbudówką konspiracyjnej POW. Od 1908 roku był też członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Rolniczego im. Stanisława Staszica[1]. Wprowadzał wówczas nowoczesne rozwiązania w pszczelarstwie: ul ramowy i węzę pszczelą[2].

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stał się jednym z współorganizatorów PSL „Wyzwolenie”. Został wybrany posłem na Sejm Ustawodawczy oraz w roku 1928[3]. Był inicjatorem czynów społecznych w Urzędowie, w których wyniku powstały spółdzielnia mleczarska, Kasa Stefczyka, budowa domu ludowego oraz „Społem”. Przez wiele lat sprawował funkcje prezesa kółka rolniczego w Urzędowie, radnego gminy i wójta gminy Urzędów[1]. Współtworzył struktury Stronnictwa Ludowego jako skarbnik powiatowy w Potoku-Stany, gminny prezes w Urzędowie, i wiceprezes w Janowie[3]. W okresie sanacji przeszedł z ludowej opozycji do obozu sanacyjnego – najpierw jako działacz Kadry Działaczy Ludowych, a następnie Ozonu[3].

Po klęsce wrześniowej wszedł w skład władz politycznych ZWZ w obwodzie Janów Lubelski. Aresztowany 10 czerwca 1940 roku[2][1], został rozstrzelany 15 sierpnia 1940 roku w trakcie egzekucji w Rurach Jezuickich[4].

Został pogrzebany w zbiorowej mogile. Napis poświęcony jego pamięci znajduje się na nagrobku żony, Władysławy Dzikowskiej, w Urzędowie[4]. Jego imieniem jest nazwana jedna z ulic Urzędowa[1] (w dzielnicy Zakościelne).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f BŁAŻEJ DZIKOWSKI. xoomer.virgilio.it. [dostęp 2020-08-26].
  2. a b Historia – Postacie historyczne. urzedow.pl. [dostęp 2020-08-26].
  3. a b c Zbigniew Zaporowski. Panorama polityczna Urzędowa w okresie międzywojennym. „Głos Ziemi Urzędowskiej”, 2009. [dostęp 2020-08-26]. 
  4. a b Urzędów, cmentarz parafialny. timenote.info. [dostęp 2020-08-26].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.