Azat (rzeka)

Azat
Ազատ
Ilustracja
Azat uchodzący do zbiornika Azat
Kontynent Azja
Państwo  Armenia
Rzeka
Długość 34 km
Powierzchnia zlewni 548 km²
Średni przepływ 6,51 m³/s ujście
Źródło
Miejsce południowo–zachodnie stoki góry Spitakasar,  Armenia
Współrzędne 39°37′57″N 45°29′14″E/39,632500 45,487222
Ujście
Recypient Araks
Współrzędne 40°08′18″N 44°00′09″E/40,138333 44,002500
Mapa
Mapa rzeki
Położenie na mapie Azji
Mapa konturowa Azji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Azat orm. Ազատ – rzeka w Armenii, w prowincjach Kotajk i Ararat. Płynie przez Garni, Landżazat i Arewszat. Długość rzeki wynosi 55 km, a powierzchnia dorzecza – 548 km². Źródła znajdują się w Górach Gegamskich. Uchodzi do Araksu, jako jego lewobrzeżny dopływ, w pobliżu Artaszatu. W środkowym biegu wybudowano zbiornik wodny, służący do nawadniania i produkcji energii elektrycznej[1].

W górnym biegu Azat przepływa przez rezerwat Chosrow. Również w górnym biegu rzeki znajduje się zespół klasztorny Geghard z IV wieku. Szczególnie ciekawy jest jej odcinek w okolicy ujścia rzeki Goght, znany jako kanion Garni, obejmujący również fragment wąwozu Ghohtu. Formacje skalne w kanionie są tak niezwykłe, że wyglądają prawie jak zrobione ręką człowieka. Kanion jest zbudowany z regularnych, sześciokątnych kolumn bazaltowych. Jednej z formacji skalnych w wąwozie nadano nazwę „Kamienna symfonia” ze względu na podobieństwo do organów[2][3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.