Australian Open 2021

Australian Open 2021
Miejsce  Australia
Melbourne
Obiekt Melbourne Park
Nawierzchnia Twarda
Data 08–21.02.2021
ATP Tour
Kategoria Wielki Szlem
Pula nagród 32 790 000 A$
Drabinka 128S/128Q/64D/32X
Dyrektor Craig Tiley
WTA Tour
Kategoria Wielki Szlem
Pula nagród 22 689 778 $
Drabinka 128S/128Q/64D/32X
Dyrektor Craig Tiley
Zwycięzcy
Gra pojedyncza mężczyzn
Serbia Novak Đoković
Gra podwójna mężczyzn
Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek
Gra pojedyncza kobiet
Japonia Naomi Ōsaka
Gra podwójna kobiet
Belgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka
Gra mieszana
Czechy Barbora Krejčíková
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
2020 2022
Strona internetowa
Wielki Szlem 2021

Australian Open 2021 – pierwszy w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 8–21 lutego 2021 roku, tradycyjnie na twardych kortach Melbourne Park w Melbourne. Była to 109. edycja rozgrywek oraz 34. odsłona imprezy na kortach Melbourne Park. Pula nagród wynosiła 80 milionów dolarów australijskich[1].

Z powodu pandemii COVID-19 i obowiązkowej kwarantanny dla zawodników po przylocie do Australii turniej został przesunięty o trzy tygodnie (pierwotnie miał być rozegrany w dniach 18–31 stycznia)[2]. Po raz pierwszy w historii mecze kwalifikacji rozegrane zostały poza terytorium Australii – wywołane pandemią restrykcje wymusiły przeprowadzenie zmagań kwalifikacyjnych mężczyzn w Dosze i kobiet w Dubaju w terminie 10–13 stycznia[3][4].

30 stycznia 2021 Martin Pakula, minister odpowiedzialny za sprawy sportu w Wiktorii, poinformował o ograniczeniu liczby widzów przebywających na terenie obiektów do 30 tys. osób na dzień, co stanowi około 50% normalnej frekwencji. Na okres ostatnich pięciu dniach zawodów nałożono limit do 25 tys. widzów na dzień[5]. Już podczas trwania zawodów, w związku z wykryciem nowych przypadków COVID-19, postanowiono, że od 13 do 17 lutego mecze będą się odbywać bez udziału publiczności[6]. 17 lutego dozwolono na udział maksymalnie 7477 widzów podczas każdej sesji[7].

Podczas tej edycji zawodów rozszerzono drabinkę turnieju tenisa na quadach z czterech do ośmiu osób w grze pojedynczej oraz z dwóch do czterech par w grze podwójnej[8].

Obrońcą tytułu w grze pojedynczej mężczyzn był ośmiokrotny zwycięzca turnieju, Novak Đoković, a trofeum w grze pojedynczej kobiet broniła Sofia Kenin[2].

W grze pojedynczej mężczyzn Novak Đoković po raz dziewiąty zdobył trofeum, pokonując w finale 7:5, 6:2, 6:2 Daniiła Miedwiediewa. W grze pojedynczej kobiet Naomi Ōsaka triumfowała nad Jennifer Brady, uzyskując w meczu finałowym wynik 6:4, 6:3. W deblu mężczyzn tytuł zdobyli Ivan Dodig i Filip Polášek, którzy triumfowali w finale 6:3, 6:4 nad parą Rajeev RamJoe Salisbury. W grze podwójnej kobiet zwyciężyły Elise Mertens i Aryna Sabalenka, które w finale pokonały Barborę Krejčíkovą i Kateřinę Siniakovą 6:2, 6:3. W grze mieszanej Barbora Krejčíková wraz Rajeevem Ramem pokonali w meczu o mistrzostwo Samanthę Stosur oraz Matthew Ebdena wynikiem 6:1, 6:4. Było to trzecie z rzędu zwycięstwo Krejčíkovej w rozgrywkach miksta podczas Australian Open.

Joachim Gérard poprzez pokonanie Alfiego Hewetta 6:0, 4:6, 6:4 został mistrzem w grze pojedynczej mężczyzn na wózkach. Diede de Groot zwyciężyła w grze pojedynczej kobiet na wózkach, pokonując w finale Yui Kamiji 6:3, 6:7(4), 7:6(10–4). Triumfatorem zawodów singlowych na quadach został Dylan Alcott, który pokonał Sama Schrödera wynikiem 6:1, 6:0. W deblu na wózkach mistrzami zostali Alfie Hewett oraz Gordon Reid, którzy w ostatnim meczu pokonali Stéphane’a Houdeta i Nicolasa Peifera 7:5, 7:6(3). W grze podwójnej kobiet na wózkach triumfowały Diede de Groot i Aniek van Koot dzięki wygranej 6:4, 6:1 odniesionej nad Kgothatso Montjane i Lucy Shuker. W grze podwójnej na quadach zwycięstwo odnieśli Dylan Alcott wraz z Heathem Davidsonem, którzy w pojedynku o mistrzostwo pokonali Andrew Lapthorne’a i Davida Wagnera wynikiem 6:2, 3:6, 10–7.

Turnieje seniorskie[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
  1  Serbia Novak Đoković 66 6 6 7  
6  Niemcy Alexander Zverev 7 2 4 66  
  1  Serbia Novak Đoković 6 6 6  
  Q  Rosja Asłan Karacew 3 4 2  
18  Bułgaria Grigor Dimitrow 6 4 1 2
  Q  Rosja Asłan Karacew 2 6 6 6  
    1  Serbia Novak Đoković 7 6 6
  4  Rosja Daniił Miedwiediew 5 2 2
  7  Rosja Andriej Rublow 5 3 2  
4  Rosja Daniił Miedwiediew 7 6 6  
4  Rosja Daniił Miedwiediew 6 6 7
  5  Grecja Stefanos Tsitsipas 4 2 5  
5  Grecja Stefanos Tsitsipas 3 2 7 6 7
  2  Hiszpania Rafael Nadal 6 6 64 4 5  

Gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Australia Ashleigh Barty 6 3 2  
25  Czechy Karolína Muchová 1 6 6  
  25  Czechy Karolína Muchová 4 6 4  
  22  Stany Zjednoczone Jennifer Brady 6 3 6  
22  Stany Zjednoczone Jennifer Brady 4 6 6
   Stany Zjednoczone Jessica Pegula 6 2 1  
    22  Stany Zjednoczone Jennifer Brady 4 3
  3  Japonia Naomi Ōsaka 6 6
    Hsieh Su-wei 2 2  
3  Japonia Naomi Ōsaka 6 6  
3  Japonia Naomi Ōsaka 6 6
  10  Stany Zjednoczone Serena Williams 3 4  
10  Stany Zjednoczone Serena Williams 6 6
  2  Rumunia Simona Halep 3 3  

Gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Salwador Marcelo Arévalo
 Holandia Matwé Middelkoop
3 4  
6  Wielka Brytania Jamie Murray
 Brazylia Bruno Soares
6 6  
  6  Wielka Brytania Jamie Murray
 Brazylia Bruno Soares
4 62  
  5  Stany Zjednoczone Rajeev Ram
 Wielka Brytania Joe Salisbury
6 7  
 Nowa Zelandia Marcus Daniell
 Austria Philipp Oswald
66 2
  5  Stany Zjednoczone Rajeev Ram
 Wielka Brytania Joe Salisbury
7 6  
    5  Stany Zjednoczone Rajeev Ram
 Wielka Brytania Joe Salisbury
3 4
  9  Chorwacja Ivan Dodig
 Słowacja Filip Polášek
6 6
  9  Chorwacja Ivan Dodig
 Słowacja Filip Polášek
6 2 6  
WC  Australia Matthew Ebden
 Australia John-Patrick Smith
4 6 4  
9  Chorwacja Ivan Dodig
 Słowacja Filip Polášek
4 6 6
  2  Chorwacja Nikola Mektić
 Chorwacja Mate Pavić
6 4 3  
8  Francja Pierre-Hugues Herbert
 Francja Nicolas Mahut
4 6 63
  2  Chorwacja Nikola Mektić
 Chorwacja Mate Pavić
6 4 710  

Gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Chorwacja Darija Jurak
 Serbia Nina Stojanović
66 6 6  
PR  Serbia Aleksandra Krunić
 Włochy Martina Trevisan
7 3 2  
   Chorwacja Darija Jurak
 Serbia Nina Stojanović
6 2 4  
  3  Czechy Barbora Krejčíková
 Czechy Kateřina Siniaková
3 6 6  
3  Czechy Barbora Krejčíková
 Czechy Kateřina Siniaková
7 5 6
   Kanada Sharon Fichman
 Meksyk Giuliana Olmos
5 7 2  
    3  Czechy Barbora Krejčíková
 Czechy Kateřina Siniaková
2 3
  2  Belgia Elise Mertens
 Białoruś Aryna Sabalenka
6 6
   Stany Zjednoczone Cori Gauff
 Stany Zjednoczone Caty McNally
64 1  
4  Stany Zjednoczone Nicole Melichar
 Holandia Demi Schuurs
7 6  
4  Stany Zjednoczone Nicole Melichar
 Holandia Demi Schuurs
5 4
  2  Belgia Elise Mertens
 Białoruś Aryna Sabalenka
7 6  
7  Japonia Shūko Aoyama
 Japonia Ena Shibahara
2 0
  2  Belgia Elise Mertens
 Białoruś Aryna Sabalenka
6 6  

Gra mieszana[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  Alt  Stany Zjednoczone Hayley Carter
 Belgia Sander Gillé
3 2  
WC  Australia Samantha Stosur
 Australia Matthew Ebden
6 6  
  WC  Australia Samantha Stosur
 Australia Matthew Ebden
7 5 10  
   Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
 Wielka Brytania Joe Salisbury
5 7 8  
 Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
 Wielka Brytania Joe Salisbury
6 6
   Słowenia Andreja Klepač
 Wielka Brytania Neal Skupski
3 4  
    WC  Australia Samantha Stosur
 Australia Matthew Ebden
1 4
  6  Czechy Barbora Krejčíková
 Stany Zjednoczone Rajeev Ram
6 6
  6  Czechy Barbora Krejčíková
 Stany Zjednoczone Rajeev Ram
7 6  
3  Kanada Gabriela Dabrowski
 Chorwacja Mate Pavić
63 3  
6  Czechy Barbora Krejčíková
 Stany Zjednoczone Rajeev Ram
6 6
  WC  Australia Storm Sanders
 Australia Marc Polmans
3 3  
WC  Australia Storm Sanders
 Australia Marc Polmans
4 7 10
  WC  Australia Arina Rodionowa
 Australia Max Purcell
6 5 8  

Turnieje zawodników na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn na wózkach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Japonia Shingo Kunieda 6 6  
WC  Australia Ben Weekes 0 1  
  1  Japonia Shingo Kunieda 3 4  
   Wielka Brytania Alfie Hewett 6 6  
 Wielka Brytania Alfie Hewett 7 6
   Francja Nicolas Peifer 5 3  
     Wielka Brytania Alfie Hewett 0 6 4
   Belgia Joachim Gérard 6 4 6
   Francja Stéphane Houdet 3 68  
 Belgia Joachim Gérard 6 7  
 Belgia Joachim Gérard 4 7 6
   Wielka Brytania Gordon Reid 6 5 3  
 Wielka Brytania Gordon Reid 5 6 6
  2  Argentyna Gustavo Fernández 7 4 4  

Gra pojedyncza kobiet na wózkach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Holandia Diede de Groot 6 3 6  
 Holandia Aniek van Koot 0 6 4  
  1  Holandia Diede de Groot 6 6  
   Japonia Momoko Ohtani 2 4  
 Japonia Momoko Ohtani 6 6
   Wielka Brytania Lucy Shuker 2 2  
    1  Holandia Diede de Groot 6 64 710
  2  Japonia Yui Kamiji 3 7 64
   Kolumbia Angélica Bernal 1 2  
 Południowa Afryka Kgothatso Montjane 6 6  
 Południowa Afryka Kgothatso Montjane 1 7 1
  2  Japonia Yui Kamiji 6 5 6  
 Chile Macarena Cabrillana 0 1
  2  Japonia Yui Kamiji 6 6  

Gra podwójna mężczyzn na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Wielka Brytania Alfie Hewett
 Wielka Brytania Gordon Reid
6 4 10  
 Argentyna Gustavo Fernández
 Japonia Shingo Kunieda
1 6 7     1  Wielka Brytania Alfie Hewett
 Wielka Brytania Gordon Reid
7 7
 Belgia Joachim Gérard
 Australia Ben Weekes
4 2   2  Francja Stéphane Houdet
 Francja Nicolas Peifer
5 63
2  Francja Stéphane Houdet
 Francja Nicolas Peifer
6 6  

Gra podwójna kobiet na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Holandia Diede de Groot
 Holandia Aniek van Koot
7 6  
 Japonia Yui Kamiji
 Japonia Momoko Ohtani
69 4     1  Holandia Diede de Groot
 Holandia Aniek van Koot
6 6
 Kolumbia Angélica Bernal
 Chile Macarena Cabrillana
1 4   2  Południowa Afryka Kgothatso Montjane
 Wielka Brytania Lucy Shuker
4 1
2  Południowa Afryka Kgothatso Montjane
 Wielka Brytania Lucy Shuker
6 6  

Gra pojedyncza na quadach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Australia Dylan Alcott 6 7  
 Australia Heath Davidson 0 5  
  1  Australia Dylan Alcott 6 6  
   Holandia Niels Vink 4 3  
WC  Stany Zjednoczone Nicholas Taylor 0 0
   Holandia Niels Vink 6 6  
    1  Australia Dylan Alcott 6 6
   Holandia Sam Schröder 1 0
   Japonia Koji Sugeno 6 3 3  
 Holandia Sam Schröder 2 6 6  
 Holandia Sam Schröder 6 6
  2  Wielka Brytania Andrew Lapthorne 2 3  
 Stany Zjednoczone David Wagner 1 4
  2  Wielka Brytania Andrew Lapthorne 6 6  

Gra podwójna na quadach[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Australia Dylan Alcott
 Australia Heath Davidson
6 7  
 Holandia Sam Schröder
 Holandia Niels Vink
3 64     1  Australia Dylan Alcott
 Australia Heath Davidson
6 3 10
 Japonia Koji Sugeno
 Stany Zjednoczone Nicholas Taylor
1 4   2  Wielka Brytania Andrew Lapthorne
 Stany Zjednoczone David Wagner
2 6 7
2  Wielka Brytania Andrew Lapthorne
 Stany Zjednoczone David Wagner
6 6  

Rezygnacje[edytuj | edytuj kod]

Z udziału w zawodach zrezygnowali następujący zawodnicy oraz zawodniczki:

Mężczyźni

Kobiety

Dzikie karty[edytuj | edytuj kod]

Australijska federacja tenisowa przyznała dzikie karty zawodnikom, którzy nie uzyskali bezpośredniego awansu do turnieju głównego.

Gra pojedyncza mężczyzn

Australia Alex Bolt[18]
Australia Thanasi Kokkinakis[18]
Indie Sumit Nagal[18]
Australia Christopher O’Connell[18]
Australia Marc Polmans[18]
Australia Alexei Popyrin[18]
Australia Aleksandar Vukic[18]
Australia Li Tu

Gra pojedyncza kobiet

Australia Destanee Aiava[18]
Australia Kimberly Birrell[18]
Australia Lizette Cabrera[18]
Australia Darja Gawriłowa[18]
Australia Maddison Inglis[18]
Australia Arina Rodionowa[18]
Australia Astra Sharma[18]
Australia Samantha Stosur[18]

Gra podwójna mężczyzn

Australia James Duckworth / Australia Marc Polmans
Australia Matthew Ebden / Australia John-Patrick Smith
Australia Andrew Harris / Australia Alexei Popyrin
Australia Thanasi Kokkinakis / Australia Nick Kyrgios
Korea Południowa Nam Ji-sung / Korea Południowa Song Min-kyu
Grecja Petros Tsitsipas / Grecja Stefanos Tsitsipas

Gra podwójna kobiet

Australia Destanee Aiava / Australia Astra Sharma
Australia Kimberly Birrell / Australia Jaimee Fourlis
Australia Lizette Cabrera / Australia Maddison Inglis
Australia Olivia Gadecki / Australia Belinda Woolcock
Australia Darja Gawriłowa / Australia Ellen Perez
Rumunia Simona Halep / Australia Charlotte Kempenaers-Pocz
Australia Abbie Myers / Australia Ivana Popovic
Gra mieszana
Stany Zjednoczone Asia Muhammad / Australia Luke Saville
Australia Ellen Perez / Australia Andrew Harris
Australia Ivana Popovic / Australia Aleksandar Vukic
Australia Arina Rodionowa / Australia Max Purcell
Australia Storm Sanders / Australia Marc Polmans
Australia Astra Sharma / Australia John-Patrick Smith
Australia Samantha Stosur / Australia Matthew Ebden
Australia Belinda Woolcock / Australia John Peers

Kwalifikanci[edytuj | edytuj kod]

Zawodnikom z miejsc niezapewniających bezpośredniego udziału w turnieju przysługuje prawo startu w kwalifikacjach, zarówno w singlu kobiet, jak i mężczyzn.

Gra pojedyncza mężczyzn

  1. Portugalia Frederico Ferreira Silva
  2. Hiszpania Carlos Alcaraz
  3. Rosja Asłan Karacew
  4. Ukraina Serhij Stachowski
  5. Szwecja Elias Ymer
  6. Francja Quentin Halys
  7. Belgia Kimmer Coppejans
  8. Stany Zjednoczone Michael Mmoh
  9. Czechy Tomáš Macháč
  10. Hiszpania Mario Vilella Martínez
  11. Serbia Viktor Troicki
  12. Rosja Roman Safiułlin
  13. Holandia Botic van de Zandschulp
  14. Australia Bernard Tomic
  15. Szwajcaria Henri Laaksonen
  16. Stany Zjednoczone Maxime Cressy

Gra pojedyncza kobiet

  1. Słowenia Kaja Juvan
  2. Wielka Brytania Francesca Jones
  3. Belgia Greet Minnen
  4. Włochy Sara Errani
  5. Stany Zjednoczone Whitney Osuigwe
  6. Francja Clara Burel
  7. Węgry Tímea Babos
  8. Japonia Mayo Hibi
  9. Serbia Olga Danilović
  10. Francja Chloé Paquet
  11. Kanada Rebecca Marino
  12. Włochy Elisabetta Cocciaretto
  13. Rosja Walerija Sawinych
  14. Bułgaria Cwetana Pironkowa
  15. Rosja Ludmiła Samsonowa
  16. Egipt Majar Szarif

Szczęśliwi przegrani[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy, którzy przegrali w fazie kwalifikacyjnej, mogli wystąpić w turnieju jako szczęśliwi przegrani.

Gra pojedyncza mężczyzn

  1. Japonia Taro Daniel
  2. Boliwia Hugo Dellien
  3. Bośnia i Hercegowina Damir Džumhur
  4. Holandia Robin Haase
  5. Francja Alexandre Müller
  6. Niemcy Cedrik-Marcel Stebe
  7. Dania Mikael Torpegaard

Gra pojedyncza kobiet

  1. Belgia Ysaline Bonaventure
  2. Rumunia Mihaela Buzărnescu
  3. Rosja Margarita Gasparian
  4. Słowacja Anna Karolína Schmiedlová

Obrońcy tytułów[edytuj | edytuj kod]

Tabela prezentuje obrońców tytułu oraz mistrzów z roku 2021.

Konkurencja Obrońcy tytułu Mistrzowie 2021
gra pojedyncza mężczyzn Serbia Novak Đoković Serbia Novak Đoković
gra pojedyncza kobiet Stany Zjednoczone Sofia Kenin Japonia Naomi Ōsaka
gra podwójna mężczyzn Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury
Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek
gra podwójna kobiet Węgry Tímea Babos
Francja Kristina Mladenovic
Belgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka
gra mieszana Czechy Barbora Krejčíková
Chorwacja Nikola Mektić
Czechy Barbora Krejčíková
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
gra pojedyncza mężczyzn na wózkach Japonia Shingo Kunieda Belgia Joachim Gérard
gra pojedyncza kobiet na wózkach Japonia Yui Kamiji Holandia Diede de Groot
gra pojedyncza na quadach Australia Dylan Alcott Australia Dylan Alcott
gra podwójna mężczyzn na wózkach Wielka Brytania Alfie Hewett
Wielka Brytania Gordon Reid
Wielka Brytania Alfie Hewett
Wielka Brytania Gordon Reid
gra podwójna kobiet na wózkach Japonia Yui Kamiji
Wielka Brytania Jordanne Whiley
Holandia Diede de Groot
Holandia Aniek van Koot
gra podwójna na quadach Australia Dylan Alcott
Australia Heath Davidson
Australia Dylan Alcott
Australia Heath Davidson

Porażki rozstawionych[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele prezentują porażki zawodników z rozstawieniem z podziałem na dzień zawodów, datę i rundę, w której tenisista odpadł.

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzca Pokonany Wynik
1. 8 lutego 1. runda Finlandia Emil Ruusuvuori Francja Gaël Monfils (10) 3:6, 6:4, 7:5, 3:6, 6:3
Białoruś Jahor Hierasimau Francja Benoît Paire (25) 6:2, 2:6, 7:6(5), 7:5
2. 9 lutego Mołdawia Radu Albot Hiszpania Roberto Bautista-Agut (12) 6:7(1), 6:0, 6:4, 7:6(5)
Australia Alexei Popyrin (WC) Belgia David Goffin (13) 3:6, 6:4, 6:7(4), 7:6(6), 6:3
Szwecja Mikael Ymer Polska Hubert Hurkacz (26) 3:6, 6:3, 3:6, 7:5, 6:3
Wielka Brytania Cameron Norrie Wielka Brytania Daniel Evans (30) 6:4, 4:6, 6:4, 7:5
3. 10 lutego 2. runda Węgry Márton Fucsovics Szwajcaria Stan Wawrinka (17) 7:5, 6:1, 4:6, 2:6, 7:6(11–9)
Australia Nick Kyrgios Francja Ugo Humbert (29) 5:7, 6:4, 3:6, 7:6(2), 6:4
4. 11 lutego Stany Zjednoczone Mackenzie McDonald (PR) Chorwacja Borna Ćorić (22) 6:4, 6:2, 4:6, 6:4
Hiszpania Feliciano López Włochy Lorenzo Sonego (31) 5:7, 3:6, 6:3, 7:5, 6:4
5. 12 lutego 3. runda Rosja Asłan Karacew (Q) Argentyna Diego Schwartzman (8) 6:3, 6:3, 6:3
Kanada Félix Auger-Aliassime (20) Kanada Denis Shapovalov (11) 7:5, 7:5, 6:3
Bułgaria Grigor Dimitrow (18) Hiszpania Pablo Carreño-Busta (15) 6:0, 1:0 krecz
Serbia Novak Đoković (1) Stany Zjednoczone Taylor Fritz (27) 7:6(1), 6:4, 3:6, 4:6, 6:2
Niemcy Alexander Zverev (6) Francja Adrian Mannarino (32) 6:3, 6:3, 6:1
6. 13 lutego Włochy Matteo Berrettini (9) Rosja Karen Chaczanow (19) 7:6(1), 7:6(5), 7:6(5)
Włochy Fabio Fognini (16) Australia Alex de Minaur (21) 6:4, 6:3, 6:4
Rosja Daniił Miedwiediew (4) Serbia Filip Krajinović (28) 6:3, 6:3, 4:6, 3:6, 6:0
7. 14 lutego 4. runda Bułgaria Grigor Dimitrow (18) Austria Dominic Thiem (3) 6:4, 6:4, 6:0
Serbia Novak Đoković (1) Kanada Milos Raonic (14) 7:6(4), 4:6, 6:1, 6:4
Rosja Asłan Karacew (Q) Kanada Félix Auger-Aliassime (20) 3:6, 1:6, 6:3, 6:3, 6:4
Niemcy Alexander Zverev (6) Serbia Dušan Lajović (23) 6:4, 7:6(5), 6:3
8. 15 lutego Grecja Stefanos Tsitsipas (5) Włochy Matteo Berrettini (9) walkower
Hiszpania Rafael Nadal (2) Włochy Fabio Fognini (14) 6:3, 6:4, 6:2
Rosja Andriej Rublow (7) Norwegia Casper Ruud (24) 6:2, 7:6(3), krecz
9. 16 lutego Ćwierćfinał Serbia Novak Đoković (1) Niemcy Alexander Zverev (6) 6:7(6), 6:2, 6:4, 7:6(6)
Rosja Asłan Karacew (Q) Bułgaria Grigor Dimitrow (18) 2:6, 6:4, 6:1, 6:2
10. 17 lutego Grecja Stefanos Tsitsipas (5) Hiszpania Rafael Nadal (2) 3:6, 2:6, 7:6(4), 6:4, 7:5
Rosja Daniił Miedwiediew (4) Rosja Andriej Rublow (7) 7:5, 6:3, 6:2
12. 19 lutego Półfinał Rosja Daniił Miedwiediew (4) Grecja Stefanos Tsitsipas (5) 6:4, 6:2, 7:5
14. 21 lutego Finał Serbia Novak Đoković (1) Rosja Daniił Miedwiediew (4) 7:5, 6:2, 6:2

Gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwyciężczyni Pokonana Wynik
1. 8 lutego 1. runda Stany Zjednoczone Bernarda Pera Niemcy Angelique Kerber (23) 6:0, 6:4
Rosja Anastasija Potapowa Stany Zjednoczone Alison Riske (24) 6:2, 6:1
Włochy Sara Errani (Q) Wang Qiang (30) 2:6, 6:4, 6:4
2. 9 lutego Stany Zjednoczone Jessica Pegula Białoruś Wiktoryja Azaranka (12) 7:5, 6:4
Słowenia Kaja Juvan (Q) Wielka Brytania Johanna Konta (13) 4:6, 2:0 krecz
Serbia Olga Danilović (Q) Chorwacja Petra Martić (16) 7:5, 3:6, 6:4
Francja Kristina Mladenovic Grecja Maria Sakari (20) 6:2, 0:6, 6:3
Stany Zjednoczone Ann Li Zhang Shuai (31) 6:2, 6:0
3. 10 lutego 2. runda Hsieh Su-wei Kanada Bianca Andreescu (8) 6:3, 6:2
Rumunia Sorana Cîrstea Czechy Petra Kvitová (9) 6:4, 1:6, 6:1
Francja Fiona Ferro Kazachstan Jelena Rybakina (17) 6:4, 6:4
4. 11 lutego Estonia Kaia Kanepi Stany Zjednoczone Sofia Kenin (4) 6:3, 6:2
5. 12 lutego 3. runda Japonia Naomi Ōsaka (3) Tunezja Uns Dżabir (27) 6:3, 6:2
Rumunia Simona Halep (2) Rosja Wieronika Kudiermietowa (32) 6:1, 6:3
6. 13 lutego Czechy Karolína Muchová (25) Czechy Karolína Plíšková (6) 7:5, 7:5
Belgia Elise Mertens (18) Szwajcaria Belinda Bencic (11) 6:2, 6:1
Stany Zjednoczone Shelby Rogers Estonia Anett Kontaveit (21) 6:4, 6:3
Ukraina Elina Switolina (5) Kazachstan Julija Putincewa (26) 6:4, 6:0
Australia Ashleigh Barty (1) Rosja Jekatierina Aleksandrowa (29) 6:2, 6:4
7. 14 lutego 4. runda Stany Zjednoczone Serena Williams (10) Białoruś Aryna Sabalenka (7) 6:4, 2:6, 6:4
Japonia Naomi Ōsaka (3) Hiszpania Garbiñe Muguruza (14) 4:6, 6:4, 7:5
Rumunia Simona Halep (2) Polska Iga Świątek (15) 3:6, 6:1, 6:4
Hsieh Su-wei Czechy Markéta Vondroušová (19) 6:4, 6:2
8. 15 lutego Stany Zjednoczone Jessica Pegula Ukraina Elina Switolina (5) 6:4, 3:6, 6:3
Czechy Karolína Muchová (25) Belgia Elise Mertens (18) 7:6(5), 7:5
Stany Zjednoczone Jennifer Brady (22) Chorwacja Donna Vekić (28) 6:1, 7:5
9. 16 lutego Ćwierćfinał Stany Zjednoczone Serena Williams (10) Rumunia Simona Halep (2) 6:3, 6:3
10. 17 lutego Czechy Karolína Muchová (25) Australia Ashleigh Barty (1) 1:6, 6:3, 6:2
11. 18 lutego Półfinał Japonia Naomi Ōsaka (3) Stany Zjednoczone Serena Williams (10) 6:3, 6:4
Stany Zjednoczone Jennifer Brady (22) Czechy Karolína Muchová (25) 6:4, 3:6, 6:4
13. 20 lutego Finał Japonia Naomi Ōsaka (3) Stany Zjednoczone Jennifer Brady (22) 6:4, 6:3

Gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzcy Pokonani Wynik
3. 10 lutego 1. runda Litwa Ričardas Berankis
Kazachstan Michaił Kukuszkin
Finlandia Henri Kontinen
Francja Édouard Roger-Vasselin (11)
7:5, 6:4
4. 11 lutego Stany Zjednoczone Nicholas Monroe
Stany Zjednoczone Frances Tiafoe
Hiszpania Marcel Granollers
Argentyna Horacio Zeballos (3)
7:5, 6:4
Włochy Simone Bolelli
Argentyna Máximo González
Francja Jérémy Chardy
Francja Fabrice Martin (12)
6:3, 6:4
Serbia Miomir Kecmanović
Norwegia Casper Ruud
Holandia Robin Haase
Austria Oliver Marach (13)
6:3, 1:6, 6:0
Niemcy Dominik Koepfer
Stany Zjednoczone Tennys Sandgren
Belgia Sander Gillé
Belgia Joran Vliegen (14)
6:7(4), 6:2, 7:6(10–8)
5. 12 lutego 2. runda Australia Matthew Ebden
Australia John-Patrick Smith (WC)
Australia Max Purcell
Australia Luke Saville (15)
7:6(3), 6:4
6. 13 lutego Kazachstan Aleksandr Bublik
Kazachstan Andriej Gołubiew
Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah (1)
6:4, 6:4
Australia John Millman
Brazylia Thiago Monteiro
Wielka Brytania Ken Skupski
Wielka Brytania Neal Skupski (16)
3:6, 7:6(5), 6:4
8. 15 lutego 3. runda Australia Matthew Ebden
Australia John-Patrick Smith (WC)
Holandia Wesley Koolhof
Polska Łukasz Kubot (4)
7:6(2), 6:4
Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek (9)
Brazylia Marcelo Melo
Rumunia Horia Tecău (7)
6:4, 6:3
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury (5)
Australia John Peers
Nowa Zelandia Michael Venus (10)
7:6(4), 7:6(4)
9. 16 lutego Ćwierćfinał Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić (2)
Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut (8)
6:4, 4:6, 7:6(10–3)
11. 18 lutego Półfinał Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek (9)
Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić (2)
4:6, 6:4, 6:3
12. 19 lutego Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury (5)
Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares (6)
6:4, 7:6(2)
14. 21 lutego Finał Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek (9)
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury (5)
6:3, 6:4

Gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwyciężczynie Pokonane Wynik
3. 10 lutego 1. runda Serbia Aleksandra Krunić
Włochy Martina Trevisan (PR)
Duan Yingying
Zheng Saisai (8)
6:1, 6:3
Kanada Leylah Annie Fernandez
Wielka Brytania Heather Watson
Australia Samantha Stosur
Zhang Shuai (10)
6:4, 3:6, 6:2
4. 11 lutego Kanada Sharon Fichman
Meksyk Giuliana Olmos
Chan Hao-ching
Latisha Chan (5)
1:6, 7:6(1), 6:2
Stany Zjednoczone Bernarda Pera
Holandia Rosalie van der Hoek
Rosja Anna Blinkowa
Rosja Wieronika Kudiermietowa (15)
3:6, 6:3, 7:5
5. 12 lutego 2. runda Stany Zjednoczone Cori Gauff
Stany Zjednoczone Caty McNally
Kanada Gabriela Dabrowski
Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands (6)
6:1, 6:2
Rosja Anna Kalinska
Słowacja Viktória Kužmová
Xu Yifan
Yang Zhaoxuan (11)
2:6, 7:6(1), 6:2
6. 13 lutego Chorwacja Darija Jurak
Serbia Nina Stojanović
Hsieh Su-wei
Czechy Barbora Strýcová (1)
7:6(5), 3:6, 7:5
Hiszpania Aliona Bolsova Zadoinov
Włochy Jasmine Paolini
Belgia Kirsten Flipkens
Słowenia Andreja Klepač (14)
7:6(3), 3:6, 7:5
7. 14 lutego 3. runda Japonia Shūko Aoyama
Japonia Ena Shibahara (7)
Stany Zjednoczone Hayley Carter
Brazylia Luisa Stefani (12)
6:2, 6:4
Belgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka (2)
Niemcy Laura Siegemund
Rosja Wiera Zwonariowa (16)
6:3, 6:7(5), 6:2
8. 15 lutego Stany Zjednoczone Cori Gauff
Stany Zjednoczone Caty McNally
Chile Alexa Guarachi
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk (9)
7:5, 6:3
Stany Zjednoczone Nicole Melichar
Holandia Demi Schuurs (4)
Ukraina Ludmyła Kiczenok
Łotwa Jeļena Ostapenko (13)
6:2, 6:4
9. 16 lutego Ćwierćfinał Belgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka (2)
Japonia Shūko Aoyama
Japonia Ena Shibahara (7)
6:2, 6:0
10. 17 lutego Półfinał Belgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka (2)
Stany Zjednoczone Nicole Melichar
Holandia Demi Schuurs (4)
7:5, 6:4
12. 19 lutego Finał Belgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka (2)
Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková (3)
6:2, 6:3

Gra mieszana[edytuj | edytuj kod]

Dzień Data Etap Zwycięzcy Pokonani Wynik
5. 12 lutego 1. runda Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Wielka Brytania Joe Salisbury
Chan Hao-ching
Kolumbia Juan Sebastián Cabal (4)
6:4, 3:6, 10–7
Australia Storm Sanders
Australia Marc Polmans (WC)
Holandia Demi Schuurs
Holandia Wesley Koolhof (5)
6:3, 3:6, 11–9
Czechy Lucie Hradecká
Słowacja Filip Polášek
Latisha Chan
Chorwacja Ivan Dodig (7)
6:4, 7:5
7. 14 lutego Stany Zjednoczone Hayley Carter
Belgia Sander Gillé (Alt)
Czechy Barbora Strýcová
Chorwacja Nikola Mektić (1)
6:4, 5:7, 10–4
8. 15 lutego 2. runda Australia Arina Rodionowa
Australia Max Purcell (WC)
Stany Zjednoczone Nicole Melichar
Kolumbia Robert Farah (2)
walkower
9. 16 lutego Australia Samantha Stosur
Australia Matthew Ebden (WC)
Brazylia Luisa Stefani
Brazylia Bruno Soares (8)
6:3, 6:1
10. 17 lutego Ćwierćfinał Czechy Barbora Krejčíková
Stany Zjednoczone Rajeev Ram (6)
Kanada Gabriela Dabrowski
Chorwacja Mate Pavić (3)
7:6(3), 6:3

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Staff writers: $80m reasons to suffer: What quarantined stars are playing for – and what they’ve already won (ang.). foxsports.com.au, 2021-01-18. [dostęp 2021-02-03].
  2. a b Reuters Staff: Australian Open pushed back three weeks into February (ang.). reuters.com, 2020-12-17. [dostęp 2021-02-03].
  3. Tennis Australia: Doha to host Australian Open 2021 men’s qualifying (ang.). ausopen.com, 2020-12-29. [dostęp 2021-02-03].
  4. Tennis Australia: Dubai to host Australian Open 2021 women’s qualifying (ang.). ausopen.com, 2020-12-29. [dostęp 2021-02-03].
  5. Australian Open to allow up to 30,000 fans a day at Melbourne Park (ang.). skysports.com, 2021-01-30. [dostęp 2021-02-03].
  6. Igor Kubiak: Tenis. Nowe przypadki koronawirusa. Jest decyzja ws. Australian Open 2021 (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2021-02-12. [dostęp 2021-02-12].
  7. Rafał Smoliński: Australian Open: kibice wrócą na trybuny? Zapadła kluczowa decyzja (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2021-02-17. [dostęp 2021-02-17].
  8. Quad wheelchair draw increased in Grand Slam first (ang.). ausopen.com, 2020-12-30. [dostęp 2021-02-12].
  9. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Bhavishya Mittal: List of Players Missing at the Australian Open 2021 (ang.). essentiallysports.com, 2021-01-24. [dostęp 2021-02-03].
  10. Rafał Smoliński: Australian Open: hiszpański tenisista musiał się wycofać przez koronawirusa. Chce zagrać w challengerach (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2021-01-19. [dostęp 2021-02-03].
  11. Haase alsnog naar Australian Open, overwegend pittige loting Nederlanders (niderl.). nu.nl, 2021-02-05. [dostęp 2021-02-07].
  12. Ricky Dimon: Andy Murray, Stevie Johnson, and Joao Sousa are Latest Players to Withdraw from 2021 Australian Open (ang.). 10sballs.com, 2021-01-25. [dostęp 2021-02-03].
  13. Covid-19 robs SA’s Raven Klaasen of Australian Open spot (ang.). news24.com, 2021-02-06. [dostęp 2021-02-07].
  14. a b Rafał Smoliński: Iga Świątek, Magda Linette i Hubert Hurkacz pewni gry w Australian Open. Polacy wystąpią także w eliminacjach (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2020-12-23. [dostęp 2021-02-03].
  15. Rafał Smoliński: Kolejny tenisista wycofał się z Australian Open. Miał być rozstawiony w turnieju (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2021-01-13. [dostęp 2021-02-03].
  16. Carla Suarez Navarro zakończyła karierę. U tenisistki wykryto nowotwór (pol.). sport.pl, 2020-09-01. [dostęp 2021-02-03].
  17. Półfinalistka tenisowego US Open w deblu jest w ciąży (pol.). polsatsport.pl, 2020-10-15. [dostęp 2021-02-03].
  18. a b c d e f g h i j k l m n o p Rafał Smoliński: Przyznano dzikie karty do Australian Open. Dawna mistrzyni US Open nagrodzona (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2021-01-29. [dostęp 2021-02-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.