August Coppola

August Coppola
August Floyd Coppola
Data i miejsce urodzenia 16 lutego 1934
Hartford
Data i miejsce śmierci 27 października 2009
Los Angeles
Przyczyna śmierci zawał serca
Zawód, zajęcie pisarz
Tytuł naukowy doktor
Alma Mater UCLA, Hofstra University
Rodzice Carmine Coppola
Italia Coppola (de domo Pennino)[1]
Małżeństwo 1. Joy Vogelsang
2. Marie Thenevin
3. Martine Chevallier
Dzieci Marc Coppola
Christopher Coppola
Nicolas Cage
Krewni i powinowaci Francis Ford Coppola (brat)
Talia Shire (siostra)

August Floyd Coppola (ur. 16 lutego 1934 w Hartford, zm. 27 października 2009 w Los Angeles) – amerykański wykładowca, pisarz, wykonawca filmowy i mecenas sztuki. Ojciec Nicolasa Cage’a.

Życie rodzinne[edytuj | edytuj kod]

August Coppola był synem flecisty i kompozytora, Carmine'a i tekściarki Italii. Jego rodzeństwem są: reżyser Francis Ford Coppola i Talia Shire, stryjem jest kompozytor Anton Coppola. August Coppola w 1960 roku ożenił się z tancerką Joy Vogelsang, z którą rozwiódł się w 1976 roku. Para miała trzech synów: Marc, Christopher i Nicolas[2]. Jest również wujkiem m.in. reżyserki Sofii Coppoli, aktora Jasona Schwartzmana.

August Coppola dnia 16 kwietnia 1981 roku ożenił się z Marie Thenevin. To małżeństwo skończyło rozwodem się w 1986 roku. Jego ostatnią żoną była Martine Chevallier, aktorka z Comédie-Française w Paryżu.

Edukacja i praca[edytuj | edytuj kod]

August Coppola uzyskał tytuł licencjata na UCLA oraz tytuł magistra na Hofstra University w 1956 roku, gdzie tematem jego pracy było: Ernest Hemingway: Problem naszych czasów. Coppola uzyskał doktorat na Occidental College w 1960 roku.

Wykładał on literaturę porównawczą na Cal State Long Beach w latach 60. i 70. i był członkiem zarządu powierniczego na California State University przed przeprowadzką do San Francisco w 1984 roku. Na Wydziale Sztuki w San Francisco State University pełnił funkcję dziekana. Pełniąc tę rolę, Coppola zdobył miano mistrza sztuki na terenie kampusu tamtejszej uczelni oraz szacunek i poważanie wśród studentów.

Podobnie jak wielu członków jego rodziny, August Coppola pracował również w branży filmowej. Był dyrektorem studia filmowego American Zoetrope, którego właścicielem był brat Augusta, Francis Ford Coppola, gdzie miał znaczący udział w rekonstrukcji filmu niemego z 1927 roku, Napoleon w reżyserii Abela Gance'a[2]. Był on również założycielem i prezesem San Francisco Film i Video Arts Commission[3] i zasiadał w gronie jury na 36.Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1986 roku[2]. Był on również założycielem i prezesem San Francisco Film i Video Arts Commission[4] August Coppola był przewodniczącym i dyrektorem generalnym Education First!, organizacji wspomagającej studiu Hollywood wsparcie programów edukacyjnych.

August Coppola pracował również jako przewodnik aprecjacji sztuki dla osób niewidomych. Jest twórcą Tactile Dome, wyposażone w muzeum sztuki w San Francisco, które otwarto na widok publiczny dnia 9 września 1971 roku[5]. W 1972 roku otworzył warsztat Coppola Audiovision wraz z profesorem college'u Gregorym Frazierem, który wykorzystał oryginalny proces dźwiękowych opisów nagrywania filmu i teatru dla osób niedowidzących[2]. Był on również założycielem i prezesem San Francisco Film i Video Arts Commission[6]

Coppola był autorem powieści romantycznej The Intimacy (1978), i pracował nad drugą powieścią, The Nymbus, gdy mieszkał w Savannah w stanie Georgia.

Śmierć i dziedzictwo[edytuj | edytuj kod]

August Coppola do końca swojego życia mieszkał w Los Angeles, gdzie zmarł na zawał serca dnia 27 października 2009 roku w wieku 75 lat.

Znajdujący się w kampusie San Francisco State 150-tysięczny teatr, August Coppola Theater jest nazwany jego imieniem[7]. Brat Augusta, Francis Ford Coppola zadedykował mu w 1983 roku film pt. Rumble Fish.

Film pt. Uczeń czarnoksiężnika z 2010 roku, został poświęcony Augustowi Coppoli.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Italia Coppola (Pennino) (1912 – 2004) (ang.). [dostęp 2011-01-07].
  2. a b c d W wieku 75 lat zmarł August Coppola; profesor, ojciec Nicolasa Cage’a i brat Francisa Ford Coppoli (ang.). [dostęp 2009-10-30].
  3. SFSU nazwało salę kinową na cześć byłego dziekana Augusta Coppoli (ang.). [dostęp 1997-09-17].
  4. Berlinale: Jury 1986 (niem.). [dostęp 2011-01-14].
  5. Coppola pisze w Savannah (ang.). [dostęp 1999-08-01].
  6. Zmarł August Coppola, mecenas sztuki (ang.). [dostęp 2009-10-30].
  7. IMDb Trivia (ang.). [dostęp 2013-02-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.