Atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych

Atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych
Ilustracja
Protestujący na Wzgórzu Kapitolińskim
Państwo  Stany Zjednoczone
Dystrykt  Dystrykt Kolumbii
Miejsca wystąpień Waszyngton
Początek wystąpień 6 stycznia 2021
Ofiary śmiertelne 5 osób
Ranni 116 policjantów
Aresztowani 82 osoby
Przyczyny wystąpień sprzeciw wobec wyników wyborów prezydenckich z listopada 2020 roku
Charakter wystąpień demonstracje, wtargnięcie do budynku rządowego, zamieszki, wandalizm, rabunek
Rezultat wystąpień zdemolowanie i rabunek biur oraz innych pomieszczeń Kapitolu, rezygnacja Betsy DeVos i Elaine Chao, wszczęcie procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa
Położenie na mapie Dystryktu Kolumbii
Mapa lokalizacyjna Dystryktu Kolumbii
Atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych
Atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych
Atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych
Ziemia38°53′23,3″N 77°00′32,6″W/38,889806 -77,009056

Atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych[1][2][3][4], także: szturm na Kapitol Stanów Zjednoczonych[5][6] – wydarzenie, które miało miejsce 6 stycznia 2021 roku w Waszyngtonie. Wówczas tysiące zwolenników ustępującego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w proteście przeciwko wynikom wyborów prezydenckich z listopada 2020 roku, które Donald Trump wielokrotnie wcześniej podważał, wtargnęło do Kapitolu Stanów Zjednoczonych, gdy obie izby Kongresu prowadziły obrady mające potwierdzić zwycięstwo Joego Bidena w wyborach z listopada 2020 roku. Po dostaniu się do budynku uczestnicy szturmu dopuszczali się licznych aktów wandalizmu i rabunku, zanim po kilku godzinach zostali wyrzuceni przez siły policyjne. Z powodu ataku konieczne było przerwanie obrad izb Kongresu i ewakuacja kongresmenów. W wyniku wydarzeń na Kapitolu śmierć poniosło 5 osób, zaś ponad 116 policjantów zostało rannych[7][8][5]. Atak na Kapitol spotkał się ze zdecydowanymi reakcjami sprzeciwu zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie oraz doprowadził do wszczęcia procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa.

Tło[edytuj | edytuj kod]

3 listopada 2020 roku odbyły się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, które wygrał kandydat Partii Demokratycznej Joe Biden, pokonując urzędującego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa[9]. Przed, w trakcie oraz po podliczeniu głosów Trump oraz inni członkowie Partii Republikańskiej próbowali doprowadzić do unieważnienia wyborów, zarzucając oszustwa wyborcze, do których rzekomo miało dojść podczas powszechnego głosowania korespondencyjnego[10][11][12].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Przemówienie Donalda Trumpa

6 stycznia 2021 roku, w południe czasu miejscowego Donald Trump wygłosił przemówienie do tysięcy swoich zwolenników zgromadzonych przed Białym Domem na wiecu Save America (pol. „Ocalić Amerykę”)[13]. W przemówieniu kolejny raz nawiązał do rzekomych fałszerstw wyborczych, jakie miały mieć miejsce podczas wyborów prezydenckich oraz stwierdził, że to on odniósł zwycięstwo, które „rozzuchwaleni, radykalni Demokraci” zamierzają mu odebrać[14][15]. Trump stwierdził przy tym, że on i popierający go ludzie „nigdy się nie poddadzą i nigdy nie ustąpią”, a także dodał, że „wie, że wszyscy tutaj wkrótce będą patriotycznie i pokojowo maszerować do budynku Kapitolu, aby ich głosy zostały usłyszane”[14][15][16]. Przemówienie Trumpa poprzedziło wystąpienie Rudy’ego Giulianiego, który twierdził, że wykorzystane w wyborach z listopada 2020 roku maszyny do liczenia głosów były „wykrzywione”, a także powiedział do ludzi z tłumu, aby „spróbowali walczyć”[17].

Starcia uczestników ataku z policją przed Kapitolem

Krótko po przemówieniu Donalda Trumpa tłum zaczął maszerować w stronę Kapitolu, będącego siedzibą Kongresu Stanów Zjednoczonych i około 13:10 miejscowego czasu rozpoczął jego szturmowanie po obu stronach, ścierając się ze zgromadzoną przy metalowych barierkach policją Kapitolu(ang.), która w celu opanowania sytuacji użyła gazu łzawiącego i gazu pieprzowego[13][18].

W tym czasie obie izby Kongresu prowadziły rozpoczęte na krótko przed godziną 13:00 wspólne obrady dotyczące zatwierdzenia Joego Bidena jako prezydenta-elekta, na których toczono dyskusję na temat liczenia głosów Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych[19][17][20][21]. Obradom przewodniczył wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence, od którego Donald Trump zarówno w dniach poprzedzających obrady, jak i podczas przemówienia przed Białym Domem domagał się odrzucenia głosów elektorów ze spornych stanów, w których zwyciężył Joe Biden[19][17]. W momencie rozpoczęcia szturmu senator Ted Cruz ze stanu Teksas i kongresmen Paul Gosar ze stanu Arizona sprzeciwiali się uznaniu głosów elektorów z Arizony[22].

Zwolennicy Donalda Trumpa na schodach Kapitolu

Kilka budynków kompleksu Kapitolu Stanów Zjednoczonych zostało ewakuowanych, a protestujący przekroczyli zabezpieczenia ustawione przez policję Kapitolu, aby wtargnąć na teren obiektów Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych oraz Senatu Stanów Zjednoczonych[23][24]. Od strony wschodniej tłum przedarł się przez policyjne barykady na Capitol Plaza i wszedł do budynku głównym wejściem, kierując się w stronę sal posiedzeń Izby Reprezentantów i Senatu[13]. W wyniku wtargnięcia tłumu, budynek Kapitolu został zamknięty[13][25]. W ciągu godziny protestujący przełamali także linie policyjne po zachodniej stronie Kapitolu i wdarli się do budynku, wybijając okna i wyważając drzwi[13]. Następnie, przemieszczając się przez kolejne pomieszczenia budynku z okrzykami USA! i Stop the steal (pol. „Zatrzymać kradzież”), plądrowali biurka senatorów i kongresmenów, zdemolowali gabinet spikerki Izby Reprezentanów Nancy Pelosi oraz biura jej asystentów, wybijali okna, przewracali meble, rabowali dzieła sztuki i należące do polityków komputery oraz dokumenty, a także na krótko przejęli kontrolę nad salą posiedzeń Senatu, gdzie na zmianę pozowali do zdjęć z podniesionymi do góry pięściami na podwyższeniu, na którym zasiada prowadzący obrady Senatu[13][26][27][28]. Niektórzy ze szturmujących Kapitol atakowali gaśnicami policjantów, a także forsowali ustawione przez nich barykady[28]. Na zewnątrz budynku szturmujący wznieśli szubienicę i skandowali Hang Mike Pence! (pol. „Powiesić Mike’a Pence’a!”), a ponadto przebili opony jednego z policyjnych radiowozów, na którego przedniej szybie umieścili również kartkę z napisem PELOSI IS SATAN (pol. „Pelosi jest szatanem”)[29][26]. Niektórzy dopuścili się także pobicia kilku reporterów oraz zniszczenia sprzętu dziennikarskiego[30].

Film nakręcony przez członka Izby Reprezentantów Dana Kildee, ukazujący uzbrojonych w pistolety pracowników ochrony, blokujących dostęp zwolennikom Trumpa do sali plenarnej

Część uczestników ataku na Kapitol miała flagę Skonfederowanych Stanów Ameryki, uznawaną przez sporą część Amerykanów za symbol rasizmu oraz flagę Gadsdena, historyczny symbol z czasów rewolucji amerykańskiej, współcześnie wykorzystywany przy okazji różnych protestów politycznych[31][32]. Niektórzy zwolennicy teorii spiskowej o sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku nosili koszulki z logiem skrajnie prawicowej[33], szowinistycznej[33] i neofaszystowskiej[34] organizacji Proud Boys[33][35]. Wśród osób szturmujących gmach Kapitolu były również osoby z innych skrajnie prawicowych środowisk, m.in. zwolennicy białej supremacji i neonaziści, a także wyznawcy teorii spiskowej QAnon[36][37]. Jak wynikało z późniejszych relacji oficerów śledczych, obecni byli tam również policjanci po służbie i żołnierze[27].

6 stycznia, przed godziną 17:00 EST kongresmeni zostali ewakuowani do pobliskiej bazy wojskowej, Fort McNair[22]. Przywrócenie porządku na Kapitolu wymagało wsparcia ze strony innych organów ścigania, w tym Departamentu Policji Metropolitalnej[26]. W trakcie wydarzeń na Kapitolu aresztowano 82 osoby, w tym co najmniej 26 na terenie samego budynku[26][38]. W dodatku w siedzibach Komitetów Narodowych Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej policja odkryła rurobomby, zaś w innej części budynku Kapitolu została znaleziona lodówka wypełniona bronią długą i koktajlami Mołotowa[26][39]. Około godziny 17:40 EST uczestnicy ataku zostali usunięci z Kapitolu przez organy ścigania[22][26][40].

W trakcie zamieszek na Kapitolu śmierć poniosło 5 osób[41]. Jedną z ofiar była 35-letnia Ashli Babbitt, była żołnierka Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, która na krótko przed godziną 15:00 została postrzelona przez jednego z funkcjonariuszy policji Kapitolu, gdy próbowała przedostać się przez zabarykadowane drzwi Lobby Spikera[13][42]. Kolejna ofiara została stratowana przez tłum, pozostałe dwie osoby zmarły z powodu nagłych wypadków medycznych[5]. 7 stycznia w szpitalu zmarł oficer policji Kapitolu Brian D. Sicknick, który doznał obrażeń podczas fizycznej potyczki z demonstrantami[43]. 10 stycznia policja Kapitolu i adwokat Barry Pollack poinformowali telewizję CBS News o będącej następstwem ataku na gmach Kongresu samobójczej śmierci oficera policji Howarda Liebengooda[44]. W starciach rannych zostało ponad 50 funkcjonariuszy policji[38][45].

O godzinie 20:00 czasu miejscowego obie izby Kongresu wznowiły przerwane wcześniej obrady, po czym o 3:41 zatwierdziły zwycięstwo Joego Bidena w wyborach prezydenckich z 2020 roku[13][46].

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

W Stanach Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

Prezydent elekt Joe Biden wezwał demonstrantów do opuszczenia terenu Kapitolu oraz do uszanowania tradycji demokratycznych. Potępił również stosowanie przemocy podczas protestów[47]. Kilka minut później, w nagraniu udostępnionym za pośrednictwem serwisu Twitter, ustępujący prezydent Donald Trump skierował apel do swoich zwolenników o powrót do domu i zaprzestanie agresywnych działań na terenie stolicy, nie potępiając jednak ich zachowania oraz stwierdzając: „Znam wasz ból, wiem, że jesteście zranieni. Mieliśmy wybory, które nam ukradziono. To było przytłaczające zwycięstwo i wszyscy o tym wiedzą”[48]. Ivanka Trump nazwała na Twitterze osoby, uniemożliwiające Kongresowi prawidłową pracę „patriotami”, po czym wpis usunęła[22][49]. Byli prezydenci Stanów Zjednoczonych Barack Obama i Bill Clinton skrytykowali postawę oraz działania Donalda Trumpa i części polityków Partii Republikańskiej, uznając je za czynnik, który doprowadził do zamieszek[50]; smutek z powodu tych wydarzeń wyraził również były prezydent z ramienia Partii Republikańskiej, George W. Bush[51].

6 stycznia 2021, około godziny 14:30 EST burmistrzyni Waszyngtonu Muriel Bowser poinformowała o wprowadzeniu godziny policyjnej od godziny 18:00 do 6:00 czasu wschodniego[52]. Gubernator Wirginii, Ralph Northam również wprowadził w Alexandrii i hrabstwie Arlington godzinę policyjną od 18:00 do 6:00 EST[53]. Aby wesprzeć waszyngtońskie organy ścigania gubernatorzy Maryland, Nowego Jorku, Wirginii i New Jersey wysłali do Dystryktu Kolumbii oddziały policji i Gwardii Narodowej[54][55].

W związku z rolą, jaką Donald Trump odegrał podczas wydarzeń z 6 stycznia, wśród członków Kongresu i rządu pojawiły się apele i dyskusje nad odsunięciem go od władzy w drodze impeachmentu lub 25. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych[56]. W reakcji na treści, jakie Donald Trump zamieszczał w mediach społecznościowych w dniu ataku na Kapitol oraz kolejnych dniach Twitter, Facebook i Instagram zdecydowały o trwałym lub czasowym zablokowaniu jego kont w owych serwisach[57][58].

W związku z wydarzeniami z 6 stycznia 2021 swoje rezygnacje złożyły: Elaine Chao (sekretarz transportu)[59] i Betsy DeVos (sekretarz edukacji)[60].

Przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zidentyfikowali około 200 zwolenników Trumpa podejrzanych o: spiskowanie, powstanie i terroryzm krajowy[61][62][63].

Międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

 •  Australia – premier Scott Morrison potępił zamieszki i napisał, że oczekuje na pokojowe przekazanie władzy nowo wybranej administracji[64].
 •  Austria – kanclerz Sebastian Kurz nazwał szturm na Kapitol „niedopuszczalnym atakiem na demokrację”[64].
 •  ChRL – rzeczniczka chińskiego MSZ Hua ChunyingInformacje powiązane z artykułem „Hua Chunying” w Wikidanych powiedziała: „Chiny życzą Amerykanom, by mogli jak najszybciej cieszyć się pokojem, stabilnością i bezpieczeństwem”. Poradziła również, by Amerykanie przypomnieli sobie, co ich politycy i media mówiły w 2019 roku na temat protestów w Hongkongu[65][66].
 •  Czechy – premier Andrej Babiš napisał, że szturm na Kapitol był „bezprecedensowym i niedopuszczalnym atakiem na demokrację”[67]. Minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček stwierdził, że wydarzenia z USA nie są dobrym przykładem dla państw, w których toczy się walka o demokrację oraz wyraził zdumienie niedostateczną ochroną budynków Kongresu[64].
 •  Francjaprezydent Emmanuel Macron w wystąpieniu wideo stwierdził, że „to, co (...) wydarzyło się w Waszyngtonie, bez wątpienia nie jest amerykańskie” oraz wyraził wiarę w siłę demokracji Stanów Zjednoczonych[67]. Minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian potępił wydarzenia z 6 stycznia oraz oświadczył, że „głos i wolę narodu amerykańskiego należy szanować”[64].
 •  Hiszpania – premier Pedro Sanchez napisał, że z niepokojem śledził wydarzenia rozgrywające się na Kapitolu oraz stwierdził, że Joe Biden „przezwycięży czas napięcia, jednocząc naród amerykański”[64].
 •  Iran – prezydent Hasan Rowhani stwierdził, że „to, co widzieliśmy w Stanach Zjednoczonych (...) pokazuje przede wszystkim jak bardzo krucha i delikatna jest zachodnia demokracja”[64].
 •  Izrael – premier Benjamin Netanjahu określił atak na Kapitol jako „haniebny akt, który należy stanowczo potępić”[67].
 •  Japonia – przedstawiciel rządu Katsunobu KatōInformacje powiązane z artykułem „Katsunobu Katō” w Wikidanych wyraził zaniepokojenie wydarzeniami w Waszyngtonie oraz nadzieję, że przekazanie władzy w USA nastąpi w sposób pokojowy[64].
 •  Kanada – premier Justin Trudeau określił wydarzenia mianem „ataku na demokrację”[67].
 •  Niemcy – kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że atak zwolenników Trumpa na Kapitol wprawił ją „w złość i smutek” oraz wyraziła ubolewanie, że prezydent Trump nie przyznał się do swojej porażki[67]. Minister spraw zagranicznych Heiko Maas oświadczył, że „Trump i jego zwolennicy muszą w końcu zaakceptować decyzję amerykańskich wyborców i przestać deptać demokrację”[64].
 •  Polska – prezydent Andrzej Duda stwierdził, iż wydarzenia z 6 stycznia to „wewnętrzna sprawa Stanów Zjednoczonych, które są państwem demokratycznym i praworządnym” oraz że „Polska wierzy w siłę amerykańskiej demokracji”[67].
 •  Rosja – rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa uznała wydarzenia na Wzgórzu Kapitolińskim za wewnętrzną sprawę Stanów Zjednoczonych, jednocześnie stwierdzając, że tamtejszy system wyborczy „jest archaiczny, nie odpowiada współczesnym standardom demokratycznym i umożliwia dopuszczanie licznych naruszeń”[68].
 •  Słowacja – prezydent Zuzana Čaputová napisała, że szturm na Kapitol pokazuje „jak niebezpieczna jest retoryka nienawiści”[67].
 •  Szwecja – premier Stefan Löfven stwierdził, że za wydarzenia w Waszyngtonie „znaczną odpowiedzialność” ponosi Donald Trump oraz wielu kongresmenów[64].
 •  Wielka Brytania – premier Boris Johnson oraz minister spraw zagranicznych Dominic Raab potępili zamieszki, określając je mianem „haniebnych scen” oraz „brutalnych prób udaremnienia legalnego i właściwego przekazania władzy”[67].
 •  Włochy – premier Giuseppe Conte napisał, iż śledził wydarzenia rozgrywające się w Waszyngtonie „z wielkim niepokojem”. Stwierdził, że „przemoc jest nie do pogodzenia z korzystaniem z praw i swobód demokratycznych”[67].

Przedstawiciele Organizacji Państw Amerykańskich, NATO, Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych wyrazili swój sprzeciw wobec przemocy i bezprawnego szturmu Kapitolu przez zwolenników Trumpa[67][69].

Konsekwencje[edytuj | edytuj kod]

11 stycznia 2021 roku Partia Demokratyczna złożyła wniosek o wszczęcie procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa za podżeganie do powstania[70]. Artykuł impeachmentu został przegłosowany przez Izbę Reprezentantów 13 stycznia, co czyni z Donalda Trumpa pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który został postawiony w stan oskarżenia dwukrotnie (poprzedni raz w 2019 roku)[71].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. USA: Atak na Kapitol. Policjant zawieszony (pol.). W: Świat [on-line]. wydarzenia.interia.pl, 2021-01-07. [dostęp 2021-01-08].
 2. Maciek Kucharczyk: Jak to się mogło stać? Kapitolu strzeże specjalna policja, która założyła, że będzie jak zawsze (pol.). W: Świat [on-line]. wiadomosci.gazeta.pl, 2021-01-07. [dostęp 2021-01-08].
 3. Zaskakujący sondaż. Miliony Amerykanów popierają atak na Kapitol (pol.). dorzeczy.pl. [dostęp 2021-01-08].
 4. Po ataku na Kapitol. Dzień amerykańskiej niesławy (pol.). W: Świat [on-line]. polityka.pl, 2021-01-07. [dostęp 2021-01-08].
 5. a b c Joanna Potocka: Szturm na Kapitol. Podano przyczynę śmierci pięciu ofiar. rmf24.pl, 8 stycznia 2021. [dostęp 2021-01-08].
 6. Szturm na Kapitol. Biden obwinia Trumpa (pol.). W: Świat [on-line]. rp.pl, 2021-01-07. [dostęp 2021-01-07].
 7. Ken Dilanian, Julia Ainsley, What went wrong with security at the Capitol?, nbcnews.com, 7 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-15] (ang.).
 8. Molly Crane-Newman, D.C. police union slams U.S. Capitol Police leadership as ‘ill-prepared’ for violent insurrection ‘in man power and in resources’, nydailynews.com, 9 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-15] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-09] (ang.).
 9. Stało się. Kongres zatwierdził wygraną Joe Bidena, o2.pl, 7 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] (pol.).
 10. Sean O’Key, Zachary B. Wolf, Tracking the electoral vote count in Congress, cnn.com, 7 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
 11. Marshall Cohen, ‘It’s the same thing’: Experts baffled by Trump’s misleading distinction between ‘absentee’ and ‘mail-in’ ballots, cnn.com, 26 września 2020 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
 12. US election 2020: Do postal ballots lead to voting fraud?, bbc.com, 6 listopada 2020 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
 13. a b c d e f g h Capitol riots: A visual guide to the storming of Congress (ang.). W: US & Canada [on-line]. bbc.com, 2021-01-07. [dostęp 2021-01-08].
 14. a b Eli Stokols: Trump vow to ‘never concede’ incites mob of supporters (ang.). latimes.com, 6 stycznia 2021. [dostęp 2021-01-07].
 15. a b Adam Zygiel (oprac.): Trump: Nigdy się nie poddamy i nigdy nie ustąpimy. rmf24.pl, 6 stycznia 2021. [dostęp 2021-01-07].
 16. Brett Samuels: Trump attacks Pence as protesters force their way into Capitol (ang.). thehill.com, 2021-01-06. [dostęp 2021-01-08].
 17. a b c Peter Nickeas: Pro-Trump supporters have flooded DC to protest president's election loss (ang.). edition.cnn.com, 2021-01-06. [dostęp 2021-01-12].
 18. Zamieszki w USA. Dwa zdjęcia, które obrazują skalę chaosu, wiadomosci.onet.pl, 7 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07].
 19. a b Read Pence’s full letter saying he can’t claim ‘unilateral authority’ to reject electoral votes (ang.). W: Politics [on-line]. pbs.org, 2021-01-06. [dostęp 2021-01-12].
 20. Kongres oficjalnie zatwierdził zwycięstwo Bidena, tvn24.pl, 7 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] (pol.).
 21. Maciej Czarnecki, Kongres wznowił sesję zatwierdzającą wygraną Bidena. Wcześniej zwolennicy Trumpa wdarli się na Kapitol, wyborcza.pl, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07].
 22. a b c d Meg Wagner i inni, After Capitol riot Congress finalizes Biden’s victory: Live Updates, cnn.com, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-06] (ang.).
 23. Jemima McEvoy, Joe Walsh, DC Protests Live Coverage: Capitol On Lockdown As Protesters Occupy Building, forbes.com, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-06] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-06] (ang.).
 24. Brent Lang i inni, Chaos at U.S. Capitol: Violence Erupts as Pro-Trump Mob Clashes With Police, variety.com, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-06] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-06] (ang.).
 25. Watch Live: Protesters Breach US Capitol; Explosive Device Found, nbcwashington.com, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-06] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-06] (ang.).
 26. a b c d e f Azi Paybarah, Brent Lewis: Stunning Images as a Mob Storms the U.S. Capitol (ang.). nytimes.com, 2021-01-06. [dostęp 2021-01-08].
 27. a b Kazimierz Sikorski: USA: Podczas ataku na Kapitol skradziono wiele komputerów i dokumentów. Wśród atakujących byli.... policjanci po służbie! (pol.). W: Świat [on-line]. polskatimes.pl, 2021-01-08. [dostęp 2021-01-08].
 28. a b USA: Zdemolowane biura i sale. Kapitol po zamieszkach [ZDJĘCIA] (pol.). W: Świat [on-line]. polsatnews.pl, 2021-01-07. [dostęp 2021-01-13].
 29. Capitol mob built gallows and chanted ‘Hang Mike Pence’ (ang.). W: National News [on-line]. web.archive.org, 2021-01-09. [dostęp 2021-01-14].
 30. Marcin Wartemborski: Protestujący pod Kapitolem w USA zniszczyli sprzęt dziennikarski warty krocie (pol.). fotoblogia.pl, 2021-01-11. [dostęp 2021-01-12].
 31. Linley Sanders, What the Confederate flag means in America today | YouGov, today.yougov.com, 13 stycznia 2020 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
 32. Yellow Gadsden flag, prominent in Capitol takeover, carries a long and shifting history (ang.). theconversation.com, 2021-01-06. [dostęp 2021-01-09].
 33. a b c Daniel Lippman, Tina Nguyen, How a sparse protest became a Capitol Hill riot, politico.com, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
 34. Hannah Miao i inni, Trump supporters protest at statehouses across the U.S. as Capitol Hill demonstrations turn violent, cnbc.com, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
 35. Monica Casey, Tallahassee Police break up altercation at Capitol protest, wctv.tv, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
 36. Odette Yousef: The Bizarre Outfits At The Capitol Weren’t Just Costumes. They Were A Message. (ang.). wbez.org, 2021-01-08. [dostęp 2021-01-12].
 37. Kongres zatwierdził wygraną Bidena mimo szturmu na Kapitol. Polska Agencja Prasowa, 2021-01-07. [dostęp 2021-01-07].
 38. a b Sara Bounaoui, 82 aresztowanych, ponad 50 rannych funkcjonariuszy. Bilans szturmu zwolenników Trumpa na Kapitol, rmf24.pl, 7 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] (pol.).
 39. Scripps National & Associated Press: DC Police Chief: Two pipe bombs, cooler with Molotov cocktails found on Capitol grounds (ang.). thedenverchannel.com, 2021-01-06. [dostęp 2021-01-08].
 40. The Latest: Trump promises ‘orderly transition’ on Jan. 20 (ang.). apnews.com. [dostęp 2021-01-07].
 41. Ovunc Kutlu: Death toll rises to 5 at Capitol riots in US capital (ang.). W: World, Americas [on-line]. aa.com.tr, 2021-01-08. [dostęp 2021-01-12].
 42. Ellen Barry, Nicholas Bogel-Burroughs i Dave Philipps: Woman Killed in Capitol Embraced Trump and QAnon (ang.). nytimes.com, 2021-01-07. [dostęp 2021-01-08].
 43. Dartunorro Clark, Frank Thorp V: Capitol Police officer dies from injuries after clashing with pro-Trump mob (ang.). W: Politics News [on-line]. nbcnews.com, 2021-01-08. [dostęp 2021-01-08].
 44. Caroline Linton: Capitol Police officer who responded to attack has died (ang.). W: News [on-line]. cbsnews.com, 2021-01-10. [dostęp 2021-01-11].
 45. Jennifer Elias, Kevin Breuninger, Marty Steinberg: More than 50 police officers were hurt at pro-Trump riot at the Capitol that also killed 4 (ang.). cnbc.com, 2020-01-07. [dostęp 2020-01-07].
 46. Kongres zatwierdził wygraną Joe Bidena w wyborach prezydenckich (pol.). W: Świat [on-line]. polsatnews.pl, 2021-01-07. [dostęp 2021-01-08].
 47. Scott Detrow, Biden: Democracy ‘Under Unprecedented Assault’ As Pro-Trump Extremists Occupy Capitol, npr.org, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-06] (ang.).
 48. Ted Barrett, Manu Raju, Peter Nickeas, Police clearing pro-Trump mob from US Capitol after rioters stormed halls of Congress, cnn.com, 7 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-06] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-06].
 49. Urszula Ziemska (oprac.), USA. Ivanka Trump nazwała protestujących „amerykańskimi patriotami” i szybko usunęła wpis, wiadomosci.gazeta.pl, 7 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] (pol.).
 50. Byli prezydenci Barack Obama i Bill Clinton obwiniają Trumpa o wzniecenie przemocy na Kapitolu. Polska Agencja Prasowa, 7 stycznia 2021. [dostęp 2021-01-07].
 51. George W. Bush: tak kwestionuje się wyniki wyborów w republice bananowej. Polska Agencja Prasowa, 7 stycznia 2021. [dostęp 2021-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-07)].
 52. Barbara Sprunt, D.C. Mayor Issues 6 P.M. Curfew As Trump Supporters Breach Capitol, npr.org, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
 53. Governor Orders 6 p.m. Curfew for Alexandria and Arlington in Response to Violence at U.S. Capitol, alexandriava.gov, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
 54. New York sends 1,000 National Guard troops to DC, pbs.org, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
 55. Governor orders Virginia State Troopers, National Guard to U.S. Capitol, wtvr.com, 6 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
 56. Szef Demokratów w Senacie apeluje o odwołanie Trumpa z urzędu. Polska Agencja Prasowa, 2021-01-07. [dostęp 2021-01-07].
 57. Permanent suspension of @realDonaldTrump (ang.). blog.twitter.com, 8 stycznia 2021. [dostęp 2021-01-11].
 58. Donald Trump zablokowany na Facebooku i Instagramie. wirtualnemedia.pl, 8 stycznia 2021. [dostęp 2021-01-10].
 59. USA: sekretarz edukacji podała się do dymisji w związku z atakiem na Kapitol, wiadomosci.onet.pl, 8 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-08] (pol.).
 60. Zmarł policjant ranny podczas zamieszek na Kapitolu. Szef policji złoży rezygnację, bankier.pl, 8 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-08] (pol.).
 61. Alexander Mallin, ‘QAnon shaman’ should remain in custody, DOJ says, calls him insurrectionist in harshest language yet, abcnews.go.com, 15 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-15] (ang.).
 62. Zachary Cohen, Evan Perez, Shimon Prokupecz, Investigation into Capitol attack is unprecedented in scope, Justice Department says, cnn.com, 13 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-14].
 63. Andrea Shalal, David Shepardson, At least 25 domestic terrorism cases opened as result of assault on Capitol: lawmaker, reuters.com, 10 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-14] (ang.).
 64. a b c d e f g h i World stunned by violence in US Capitol as protesters attempt to overturn election (ang.). channelnewsasia.com, 7 stycznia 2021. [dostęp 2021-01-08].
 65. Maria Kruczkowska: Po zamieszkach w Kapitolu Chiny pouczają USA i wytykają im hipokryzję. Wyborcza.pl, 2021-01-08. [dostęp 2021-01-13].
 66. Chińskie władze porównują szturm na Kapitol do protestów w Hongkongu. wydarzenia.interia.pl, 2021-01-07. [dostęp 2021-01-13].
 67. a b c d e f g h i j Zamieszki w USA. Światowi przywódcy reagują, wiadomosci.onet.pl, 7 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-07] (pol.).
 68. Wiktoria Bieliaszyn: Rosjanie przyglądają się atakowi na Kapitol. "Chce zostać przy władzy i nie może? W Rosji to nie do pomyślenia". wyborcza.pl, 7 stycznia 2021. [dostęp 2021-01-17].
 69. Tom Phillips, Helen Sullivan, ‘Trump blows up US democracy’: the world watches on in horror, theguardian.com, 7 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-07] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-06] (ang.).
 70. „Demokraci oficjalnie przedstawili artykuł impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa”, serwis Onet.pl Wiadomości, 2021-01-11, dostęp 2021-01-11
 71. Izba Reprezentantów przegłosowała artykuł impeachmentu Trumpa. Polska Agencja Prasowa, 13 stycznia 2021. [dostęp 2021-01-13].

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.