Antoni Józef Wagner

ppłk. Antoni Wagner

Antoni Józef Wagner (ur. 1 lutego 1860 w Ustroniu, zm. 12 czerwca 1928 w Styrii) – polski zoolog i malakolog, pierwszy dyrektor Państwowego Muzeum Zoologicznego w Warszawie.

Studiował na uniwersytecie w Wiedniu nauki przyrodnicze oraz medyczne. Następnie wstąpił do armii austriackiej, gdzie 1886 uzyskał stopień porucznika lekarza. Profesor w Akademii Wojskowej w Wiener Neustadt.

W czasie I wojny światowej komendant szpitali wojskowych. W 1920 w armii polskiej otrzymał stopień podpułkownika lekarza. Od 1921 dyrektor Polskiego Państwowego Muzeum Przyrodniczego[1] (obecnie Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk). W 1926 uczestniczył w Międzynarodowym Zjeździe Ligi Ochrony Żubra w Wiedniu.

Autor 28 prac naukowych. Uznany za jednego z czołowych taksonomów mięczaków i znawców malakofauny Półwyspu Bałkańskiego i krajów przyległych. Uczestniczył w działaniach mających na celu ochronę populacji żubra.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zachowało się sprawozdanie z działalności Polskiego Państwowego Muzeum Przyrodniczego z tego okresu. Dostępne jest w wersji cyfrowej w serwisie Polona.pl

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Wielka Ilustrowana Encyklopedia Gutenberga" (1928-1939)
  • "Ilustrowana Encyklopedia Trzaski, Everta i Michalskiego"

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.