Anthony Edwards (aktor)

Anthony Edwards
Ilustracja
Anthony Edwards (2002)
Imię i nazwisko Anthony Charles Edwards
Data i miejsce urodzenia 19 lipca 1962
Santa Barbara
Zawód aktor, reżyser
Współmałżonek Jeanine Lobell
(1994-2015; reżyser)
Lata aktywności od 1973

Anthony Charles Edwards[1] (ur. 19 lipca 1962 w Santa Barbara) – amerykański aktor pochodzenia irlandzkiego. Występował w roli doktora Marka Greene’a w Ostrym dyżurze[2]. Także producent filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Santa Barbara[3] w Kalifornii jako najmłodsze z pięciorga dzieci Eriki Kem Edwards Plack (z domu Weber), artystki / malarki krajobrazu i Petera Edwardsa, architekta[4]. Jego dziadkiem ze strony matki był projektant Kem Weber. Dorastał z dwiema starszymi siostrami, Heidi i Ann-Marie oraz dwoma starszymi braćmi, Peterem i Jeffreyem. Od dzieciństwa był skłonny do występów. Lubił musicale z Gene’em Kelly[5].

Podczas nauki w szkole średniej jako członek Teatru Młodzieżowego w Santa Barbara występował w przedstawieniach, w tym musicalach[5]. Po ukończeniu San Marcos High School w 1980 ukończył letni kurs aktorski w Royal Academy of Dramatic Art[5] w Londynie. Następnie studiował aktorstwo na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, ale w wieku dziewiętnastu lat porzucił studia teatralne, gdy zaoferowano mu kilku propozycji ról filmowych[5].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Od 16 roku życia brał udział w reklamach telewizyjnych. Pierwszym jego filmem była komedia Zemsta frajerów (Revenge of the Nerds) jako Gilbert Lowell, chociaż wystąpił także w małej roli w filmie z 1982 – Beztroskie lata w Ridgemont High (Fast Times ar Ridgemont High), jako Stoner Bud. Rolą, która dała mu popularność był RIO (radar intercept officer) „Goose” w Top Gun – 1986, z Tomem Cruise’em oraz Decker w filmie Sokoły (Hawks) – 1988, z Timothym Daltonem.

Zarobił 35 mln dolarów za trzy z ośmiu sezonów Ostrego dyżuru. Ma czwórkę dzieci z Jeanine Lobell, z którą jest żonaty od 1994 roku.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Personalidade: Anthony Edwards (EUA) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2019-11-06].
  2. Anthony Edwards Pictures (ang.). FanPix.Net. [dostęp 2019-11-06].
  3. Anthony Edwards (19 de Julho de 1962) (port.). Filmow. [dostęp 2019-11-06].
  4. Anthony Edwards Biography (1962-) (ang.). Film Reference. [dostęp 2019-11-06].
  5. a b c d Anthony Edwards (cz.). ČSFD.cz. [dostęp 2019-11-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.