Anna Paquin

Anna Paquin
Ilustracja
Anna Paquin w 2018 roku
Imię i nazwisko Anna Helene Paquin
Data i miejsce urodzenia 24 lipca 1982
Winnipeg, Manitoba
Zawód aktorka
Współmałżonek Stephen Moyer (od 2010)
Lata aktywności od 1993

Anna Paquin (ur. 24 lipca 1982 w Winnipeg, Kanada) – nowozelandzka aktorka filmowa, laureatka Oscara za rolę drugoplanową w filmie Fortepian.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Kanadzie, w dzieciństwie razem z rodzicami przeniosła się do Nowej Zelandii, obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jej matka Mary Paquin (z domu Brophy) jest nauczycielką, ojciec Brian Paquin, to z zawodu szkolny pedagog. Anna ma również trójkę rodzeństwa, brata Andrew (ur. 1977) i siostrę Katyę (ur. 1980) oraz przyrodnią siostrę Isabell Rist (ur. 1990). Uczęszczała do Raphael House Rudolf Steiner School w Nowej Zelandii oraz w latach 1994-1995 do Hutt Intermediate School. Po rozwodzie rodziców zamieszkała w Los Angeles, gdzie ukończyła Windward School w 2000 roku. Następnie rozpoczęła studia na Columbia University, gdzie na zajęcia uczęszczała wraz z Julią Stiles.

Po Tatum O’Neal jest najmłodszą zdobywczynią Oscara w historii – otrzymała go za drugoplanową rolę w Fortepianie w reżyserii Jane Campion. Miała wówczas 11 lat. W filmie zagrała córkę niemej kobiety (Holly Hunter) ze Szkocji korespondencyjnie wydanej za mąż za nowozelandzkiego rolnika. Była to jej debiutancka rola filmowa.

Ma na swoim koncie role w Amistad, Buffalo Soldiers, 25. godzinie, serii filmów X-Men oraz w serialu Czysta krew. Zajmuje się także dubbingiem - jej głos można usłyszeć m.in. w angielskich ścieżkach dźwiękowych dwóch anime: Steamboya (2004) i Laputy – zamku w chmurach (1986)

W 2009 roku otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym za rolę w serialu Czysta krew. W tym samym roku w telewizyjnym filmie Dzieci Ireny Sendlerowej wcieliła się w postać głównej bohaterki Ireny Sendlerowej, polskiej pielęgniarki, która podczas II wojny światowej uratowała ponad 2.500 żydowskich dzieci.

31 sierpnia 2009 roku, aktorka wraz z m.in. Marcią Gay Harden zawitała do Polski na uroczystą premierę filmu Dzieci Ireny Sendlerowej. Aktorka odcisnęła też swoją dłoń w Alei Gwiazd na Gdańskiej Ołowiance.

W 2009 roku nominowana do kolejnej edycji nagrody Złoty Glob. Paquin otrzymała dwie nominacje telewizyjne: dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym za udział w drugim sezonie serialu Czysta krew, oraz za dla najlepszej aktorki w filmie telewizyjnym lub miniserialu za rolę Ireny Sendlerowej w obrazie Dzieci Ireny Sendlerowej.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

21 sierpnia 2010 roku, na prywatnej ceremonii w rezydencji w Malibu, wyszła za mąż za Stephena Moyera. Para zamieszkała w Venice, w stanie Kalifornia.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy fabularne[edytuj | edytuj kod]

Seriale telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

  • 2016: Korzenie (Roots) jako Nancy Holt
  • 2013: Susanna jako Katie
  • 2011: Fineasz i Ferb (Phineas and Ferb) jako Kristen (głos)
  • 2008-2014: Czysta krew (True Blood) jako Sookie Stackhouse

Producent wykonawczy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.