Anatolij Czubajs

Anatolij Czubajs
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 czerwca 1955
Borysów
Pierwszy wicepremier Rosji
Okres od 17 marca 1997
do 23 marca 1998
Poprzednik Władimir Potanin
Następca Boris Niemcow
Pierwszy wicepremier Rosji
Okres od 5 listopada 1994
do 16 stycznia 1996
Poprzednik Oleg Soskowiec
Następca Władimir Kadannikow
podpis

Anatolij Borysowicz Czubajs, ros. Анатолий Борисович Чубайс (ur. 16 czerwca 1955 w Borysowie) – polityk i przedsiębiorca rosyjski, autor rosyjskiej prywatyzacji, uważany za jednego z oligarchów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1977 został absolwentem Leningradzkiego Instytutu Inżynieryjnego. W 1983 otrzymał stopień naukowy doktora, broniąc rozprawę pt. „Badania nad planowaniem, ulepszaniem i zarządzaniem specjalistycznych organizacji naukowo-badawczych i ich rozwój”[1]. Był członkiem KPZR do początku lat 90. W latach 1991-1992 był doradcą mera Sankt Petersburga Anatolija Sobczaka.

W rządzie Jegora Gajdara był wicepremierem i ministrem finansów odpowiedzialnym za gospodarkę i przeprowadzenie kontrowersyjnej prywatyzacji. Od listopada 1994 do stycznia 1999 był wicepremierem i ministrem finansów w rządzie Wiktora Czernomyrdina. Jest liderem Sojuszu Sił Prawicowych, która to partia w latach 1999-2003 zajmowała 29 foteli w Dumie Federacji Rosyjskiej. W marcu 2005 przeżył próbę zamachu na swoją osobę.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Oskarżany jest o uzyskanie nielegalnych zysków ze sprzedaży majątku narodowego. Do dzisiaj źródło jego bogactwa jest nieznane. W 1997 wziął 3 miliony dolarów nieoprocentowanej pożyczki od Aleksandra Smoleńskiego, który wygrał przetarg na kupno AgroPrombanku, drugiego pod względem wielkości banku Rosji. Był zamieszany także w wykonanie fałszywego korzystnego audytu Oneximbanku, na krótko przed tym, gdy bank ten wygrał przetarg na kupno Swiazinwestu. Po skandalu tym został odwołany z rządu i od 30 kwietnia 1998 został prezesem zarządu RAO JES, rosyjskiego monopolisty na rynku energetycznym. Oskarżany jest o udział w defraudacji 40 milionów dolarów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które to pieniądze przyczyniły się do powstania fortun wielu oligarchów z otoczenia Borysa Jelcyna.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.