Alida Valli

Alida Valli
Ilustracja
Alida Valli (1947)
Imię i nazwisko Alida Maria Laura Altenburger von Marckenstein-Frauenberg
Data i miejsce urodzenia 31 maja 1921
Pula, Włochy
Data i miejsce śmierci 22 kwietnia 2006
Rzym, Włochy
Zawód aktorka
Współmałżonek Oscar de Mejo (1944-1952; rozwód, 2 dzieci)
Lata aktywności 1936-2002
podpis

Alida Valli, właściwie baronowa Alida Maria Laura Altenburger von Marckenstein-Frauenberg (ur. 31 maja 1921 w Puli, obecnie w Chorwacji; zm. 22 kwietnia 2006 w Rzymie) – włoska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Zagrała w ponad 100 filmach, z których najważniejsze to Trzeci człowiek (1949) Carola Reeda i Zmysły (1954) Luchino Viscontiego.

Życie i twórczość[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w arystokratycznej rodzinie włosko-austriackiej w Puli, należącej wówczas do Włoch (obecnie w Chorwacji). W wieku 15 lat wyjechała do Rzymu, gdzie mieszkała u swego wuja, senatora Ettore Tolomei. Uczęszczała na zajęcia z aktorstwa na uczelni Centro Sperimentale di Cinematografia.

W filmach Valli zaczęła występować w połowie lat 30., grając przeważnie role komediowe. Przełomem w jej karierze okazał się dramat historyczny Piccolo mondo antico (1941) Mario Soldatiego, w którym aktorka mogła wreszcie ujawnić swój talent dramatyczny. Wystąpiła w wielu filmach zrealizowanych w czasie II wojny światowej. Jeszcze przed ukończeniem dwudziestego roku życia, obwołano ją „najpiękniejszą kobietą na świecie”.

Pod kierunkiem hollywoodzkiego producenta Davida O. Selznicka próbowała robić karierę w filmach anglojęzycznych. Ze względu na problemy finansowe studia Selznicka, przedsięwzięcie to nie do końca się powiodło, choć producent początkowo wróżył jej karierę drugiej Ingrid Bergman. Udało się jej zagrać główną rolę w dramacie sądowym Akt oskarżenia (1947) Alfreda Hitchcocka. Największą sławę przyniosła jej rola w brytyjskim dreszczowcu Trzeci człowiek (1949) Carola Reeda.

Na początku lat 50. Valli powróciła do Europy i od tej pory grała głównie w produkcjach włoskich i francuskich. Do najważniejszych filmów z jej udziałem należą: Zmysły (1954) Luchino Viscontiego, Krzyk (1957) Michelangelo Antonioniego, Oczy bez twarzy (1959) Georges’a Franju, Tak długa nieobecność (1961) Henri Colpiego, Król Edyp (1967) Pier Paolo Pasoliniego, Strategia pająka (1970), Wiek XX (1976) Bernardo Bertolucciego i Suspiria (1977) Dario Argento.

Ostatni film z jej udziałem, Semana santa w reż. Pepe Danquarta, miał premierę w 2002. Aktorka zmarła w swoim domu w Rzymie 22 kwietnia 2006.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zdobyła nagrodę Srebrnej Taśmy za główną rolę w filmie Eugenia Grandet (1947) Mario Soldatiego. Laureatka dwóch nagród włoskiego przemysłu filmowego David di Donatello: dla najlepszej aktorki drugoplanowej za film Upadek zbuntowanych aniołów (1981) Marco Tullio Giordany oraz nagrody honorowej za całokształt twórczości w 1991. Valli otrzymała również Honorowego Złotego Lwa za całokształt twórczości na 54. MFF w Wenecji w 1997[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.