Alf Sjöberg

Alf Sjöberg
Ilustracja
Alf Sjöberg (1942)
Prawdziwe imię i nazwisko Sven Erik Alf Sjöberg
Data i miejsce urodzenia 21 czerwca 1903
Sztokholm
Data i miejsce śmierci 17 kwietnia 1980
Sztokholm
Zawód reżyser, scenarzysta
Współmałżonek Märta Ekström
(1930-1934; rozwód)
Elsa Ahlsell
(1935-1980; jego śmierć)
Lata aktywności 1925–1980

Alf Sjöberg (ur. 21 czerwca 1903 w Sztokholmie, zm. 16 kwietnia 1980 tamże) – szwedzki reżyser filmowy i teatralny oraz scenarzysta. Należy do klasyków szwedzkiego kina i teatru. Jego debiutancki Najsilniejszy (z 1929) jest jednym z najważniejszych przedwojennych filmów szwedzkich. Pełen antyhitlerowskich aluzji Skandal jest realizacją jednego z pierwszych scenariuszy młodego Ingmara Bergmana. Jest twórcą najsłynniejszej ekranizacji dramatu Augusta Strindberga Panna Julia, w której zastosował nowatorskie środki ekranowe i inscenizacyjne (m. in. włączanie "trybu przypuszczającego", czyli myśli i pragnień bohaterów, bezpośrednio w ujęcia opowiadające wydarzenia w "trybie oznajmującym"). Ponadto jest twórcą innych znaczących adaptacji filmowych, m.in. Barabasz na podstawie powieści Pära Lagerkvista oraz Karin, córka Monsa na podstawie powieści Miki Waltariego.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.