Aleksandra Grabowska

Aleksandra Grabowska
Ilustracja
Popiersie autorstwa Pietro Staggi
Herb
Oksza
Rodzina Grabowscy herbu Oksza
Data urodzenia 13 kwietnia 1771
Data i miejsce śmierci 12 maja 1789
Warszawa
Ojciec Jan Jerzy Grabowski
Matka Elżbieta Szydłowska
Mąż

Franciszek Salezy Krasicki

Aleksandra Grabowska (ur. 13 kwietnia 1771, zm. 12 maja 1789 w Warszawie) – córka Elżbiety i Jana Jerzego Grabowskiego, żona Franciszka Salezego Krasickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Aleksandra z Grabowskich Krasicka urodziła się w 1771 roku. Była córką faworyty Stanisława Augusta Poniatowskiego, Elżbiety z Szydłowskich i Jana Jerzego Grabowskiego. Uchodziła za bardzo urodziwą, skromną i łagodną. 1 maja 1788 roku w warszawskim kościele Świętego Krzyża poślubiła szambelana królewskiego, hrabiego Franciszka Salezego Krasickiego. Gdy tylko małżonkowie odeszli od ołtarza, Elżbieta Grabowska nakazała córce opuścić męża i wrócić do domu. Spokrewniona z Grabowskimi Natalia Kicka napisała o tym incydencie: „panią Krasicką rozwiodła matka z mężem, bo należał do stronnictwa patriotów”.

Hrabia Krasicki próbował odzyskać żonę, ale nie pomogło mu w tym nawet wstawiennictwo króla. Uzyskał jedynie zezwolenie na wizyty w domu Grabowskich. Aleksandrze udało się wymknąć i przybyć do pałacu Krasickich, ale po kilku dniach matka zmusiła ją do powrotu. W maju 1789 roku Aleksandra dostała gwałtownej migreny, a w kilka godzin potem upadła nieżywa na podłogę na oczach męża i licznych gości. Pochowano ją w ślubnej sukni i biżuterii otrzymanej od męża.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • N. Kicka, Pamiętniki, Warszawa 1972
  • B. Wernichowska, Historie z obrączką, czyli sławne śluby, Poznań 1974

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.