Alan Parker

Alan Parker
Ilustracja
Alan Parker w swoim biurze w Soho, 2008
Prawdziwe imię i nazwisko Alan William Parker
Data i miejsce urodzenia 14 lutego 1944
Londyn
Zawód reżyser
scenarzysta
producent

Alan William Parker (ur. 14 lutego 1944 w Islington, w Londynie) – brytyjski reżyser, producent, pisarz i aktor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jeden z dwóch synów artysty malarza i krawcowej, wychowywał się w klasycznej brytyjskiej rodzinie w Stockton na północnym wschodzie Teesside. Ma brata Rogera Pugha. Od 1980 roku ma obywatelstwo amerykańskie. Najpierw w latach 60. XX wieku pracował w Collet Dickinson Pearce (CDP), potem w reklamie jako autor tekstów i realizator ponad 500 filmów. Debiutował średniometrażowym filmem telewizyjnym No Hard Feelings (1972). Zrealizowany dla BBC The Evacuees (1975) otrzymał nagrodę Emmy i wyróżnienie Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). Jest także grafikiem (współpracował dla Screen International), scenarzystą (m.in. melodramatu Melody (1971) w reż. Warisa Husseina) i autorem powieści Pudles in the Lane (1977).

Filmy w reżyserii Alana Parkera[edytuj | edytuj kod]

Za reżyserię thrillera Missisipi w ogniu (Mississippi Burning, 1988) z Willemem Dafoe, Genem Hackmanem i Bradem Dourifem zdobył nominację do Oscara. Zrealizował teledyski Madonny do piosenek ze ścieżki dźwiękowej Evita – „You Must Love Me”, „Don't Cry for Me Argentina” i „Another Suitcase in Another Hall”.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Po rozwodzie z Annie Inglis (związek małżeński trwał w latach 1966-1992), z którą ma czwórkę dzieci, poślubił Lisę Moran.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.