Akcja (film)

Ten artykuł dotyczy akcji filmowej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Akcja – przebieg zdarzeń przedstawionych w utworze filmowym. Akcja bywa zarysowana z różną intensywnością, zależnie od rodzaju filmu: niektóre filmy są niemal jej pozbawione (film absolutny, impresja dokumentalna), w innych zaś odgrywa ona podstawową rolę dramaturgiczną (film sensacyjny, przygodowy, kryminalny, itp.). Przypadkiem silnego zaakcentowania jej roli jest film akcji, w którym dąży się do maksymalnego wyeksponowania dynamiki przebiegu zdarzeń[1].

Akcja nie musi przestrzegać logicznych zasad przyczynowości i może realizować się wyłącznie poprzez serię przeciwstawnych działań – akcji i reakcji. Ważnymi składnikami akcji są: konflikt, perypetie oraz intrygi. Klasycznie rozumiana akcja filmowa zbudowana jest z pięciu następujących po sobie segmentów: ekspozycji, zawiązania, rozwinięcia, punktu kulminacyjnego oraz rozwiązania[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Marek Hendrykowski: Słownik terminów filmowych. Poznań: Ars Nova, 1994, s. 14. ISBN 978-83-85409-27-4.

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.