Adaptacja (film 2002)

Adaptacja
Adaptation.
Gatunek komediodramat
Data premiery 6 grudnia 2002 (USA)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 115 min
Reżyseria Spike Jonze
Scenariusz Susan Orlean
Charlie Kaufman
Główne role Nicolas Cage
Meryl Streep
Chris Cooper
Muzyka Carter Burwell
Zdjęcia Lance Acord
Wytwórnia Beverly Detroit
Clinica Estetico
Good Machine
Intermedia
Magnet Productions
Propaganda Films
Dystrybucja Screen Gems
Columbia Pictures

Adaptacja – amerykański film z 2002, w reżyserii Spike’a Jonze.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Akcja Adaptacji rozpoczyna się na planie filmowym Być jak John Malkovich, poprzedniego obrazu Jonze. Jej bohaterem jest znany scenarzysta filmowy, Charlie Kaufman (Cage), zmagający się z własną niemocą twórczą. Przerabia na scenariusz książkę redaktorki New Yorkera Susan Orlean (Streep) o Johnie Laroche (Cooper), zwariowanym hodowcy orchidei z Florydy. Kaufman miesiącami ślęczy nad maszyną do pisania, nie potrafi jednak zapanować nad tekstem. Mieszka wspólnie z bratem bliźniakiem (ponownie Cage), także próbującym swych sił w filmowym biznesie – Donald tworzy scenariusz sensacyjnego The 3. To on podrzuci Charliemu pomysł śledzenia Susan, co skończy się katastrofą.

Film nawiązuje do książki Susan Orlean – The Orchid Thief. Główni bohaterowie istnieją w rzeczywistości, ale np. realny Kaufman nie ma bliźniaka, co nie przeszkodziło mu podpisać scenariusza Adaptacji także imieniem domniemanego brata. Obaj zdobyli nominację do Oscara za scenariusz adaptowany (choć film tylko nawiązuje do dzieła Orlean), Donald jako pierwsza w historii osoba nieistniejąca naprawdę.

Adaptacja nie posiada linearnej fabuły, ważne dla rozwoju akcji są liczne retrospekcje oraz zapożyczenia z The Orchid Thief.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Film otrzymał cztery nominacje do Oscara. Statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego zdobył Cooper. Na pozostałe nominacje zasłużyli Cage oraz Streep, a także Charlie i Donald Kaufmanowie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.