Abraham (imię)

Abrahamimię męskie, wywodzące się najprawdopodobniej z języka akadyjskiego Aba-am-ra-am, 'kochaj ojca'[1]. W biblijnej Księdze Rodzaju do 17 rozdziału biblijny patriarcha Abraham nazywany jest Abramem (hebr. אברם wywyższony ojciec). Następnie imię zostaje zmienione na powszechnie znane – Abraham. Ponad 100 razy autorzy natchnieni wymieniają w Biblii imię patriarchy, z czego więcej niż 70 razy w samym Nowym Testamencie. W Koranie mówi się o Abrahamie aż 188 razy. Imię to nosiło wielu świętych katolickich i prawosławnych.

Abraham imieniny obchodzi 31 stycznia, 14 lutego[1], 16 marca[1], 15 czerwca[1], 16 sierpnia, 9 października[2][3], 29 października[1], 6 grudnia[1] i 19 grudnia.

W innych językach[edytuj | edytuj kod]

Znane osoby noszące imię Abraham[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: święty Abraham.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Abraham. Deon.pl. [dostęp 2015-10-08].
  2. Czytelnia: 9 października - Abraham, brewiarz.pl [dostęp 2019-08-19].
  3. http://www.liturgia.cerkiew.pl/pages/kalendarz_2018.pdf

© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.