25. godzina

25. godzina
25th Hour
Gatunek dramat
Data premiery Stany Zjednoczone 13 grudnia 2002
Polska 19 września 2003
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 135 minut
Reżyseria Spike Lee
Scenariusz David Benioff (na podstawie powieści własnego autorstwa)
Główne role Edward Norton
Philip Seymour Hoffman
Barry Pepper
Rosario Dawson
Muzyka Terence Blanchard
Zdjęcia Rodrigo Prieto
Scenografia Nicholas Lundy
Ondine Karady
James Chinlund
Kostiumy Sandra Hernandez
Montaż Barry Alexander Brown
Produkcja Edward Norton
Julia Chasmann
Tobey Maguire
Jon Kilik
Spike Lee
Wytwórnia 25th Hour Productions
40 Acres & A Mule Filmworks
Gamut Films
Industry Entertainment
Touchstone Pictures
Dystrybucja Stany Zjednoczone Buena Vista (kino),
Polska Forum Film Poland (kino),
Polska Imperial (DVD/VHS)
Budżet 5 mln dolarów

25. godzina (ang. 25th Hour) – dramat produkcji amerykańskiej, nakręcony w 2002 roku, wyreżyserowany przez Spike’a Lee.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Monty Brogan jest dealerem narkotykowym, który zostaje skazany na siedem lat więzienia. Do zgłoszenia się w więzieniu został mu dzień. W ciągu 24 godzin zamierza pożegnać się ze swymi kompanami, dowiedzieć się, kto go wydał (podejrzenia padają na własną dziewczynę), rozliczyć się z własnych postępowań w przeszłości, opuścić swoją metropolię (Nowy Jork) i zacząć oswajać się z myślą o siedmiu długich latach spędzonych w więzieniu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

25. godzina to drugi, po wyróżnianym Rób, co należy, obraz wyreżyserowany przez Spike’a Lee rozgrywający się w ciągu jednego dnia. Za scenariusz posłużyła doceniana przez krytyków powieść Davida Benioffa napisana w 2001 roku. Jeszcze przed jej publikacją prawa do ekranizacji kupiło Industry Entertainment i stawiający pierwsze kroki w roli producenta aktor Tobey Maguire. Sam autor został zaangażowany do napisania scenariusza na podstawie własnej powieści.

Na planie spotkała się sprawdzona i zgrana ekipa filmowa, która z reżyserem 25. godziny współpracowała w poprzednich jego produkcjach – kompozytor Terence Blanchard, projektantka kostiumów Sandra Hernandez i montażysta Barry Alexander Brown. Spike Lee zatrudnił także operatora Rodriga Prieto, twórcę zdjęć do takich filmów jak Frida czy 8. Mila.

Od czasu nakręcenia Malarii, Lee współpracuje z Terence’em Blanchardem. Kompozytor nagrywał swoją partyturę w Londynie. Do pomocy zatrudnił osiemdziesięciu muzyków z Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej i Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Dużo pracy miała projektantka kostiumów, Sandra Hernandez, z uwagi na fakt, że akcja filmu rozgrywa się w jednym dniu. W przeważającej mierze w obrazie dominują kostiumy utrzymane w monochromatycznej, szaro-jasnobrązowo-czarno-niebieskiej tonacji, jednak w wybiegających w przyszłość sekwencjach przedstawiających alternatywną wizję potoczenia się losów Monty’ego, przeważają już bardziej żywe kolory.

Odpowiedzialną za casting i dobór aktorów była Aishy Coley, angażowana już w poprzednich filmach Lee. Ona zaproponowała Annę Paquin do zagrania roli Mary D'Annunzio, która początkowo planowana była dla Brittany Murphy.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.