Światowy Dzień Poczty

Światowy Dzień Poczty
ilustracja
Dzień 9 października
Kraje  ONZ
Typ święta międzynarodowe
Upamiętnia podpisanie pierwszej międzynarodowej konwencji pocztowej w 1874 roku
Podobne święta Polska Dzień Poczty Polskiej
(18 października)

Światowy Dzień Poczty (ang. World Post Day) – święto obchodzone corocznie 9 października, ustanowione przez wyspecjalizowaną organizację ONZ-Światowy Związek Pocztowy (ang. Universal Postal Union, UPU) w 1969 roku na kongresie UPU w Tokio w Japonii.

Data nie jest przypadkowa – 9 października 1874 został podpisany na konferencji w Bernie Traktat Berneński, powołujący do życia, jedną z najstarszych organizacji międzynarodowych, Światowy (Powszechny) Związek Pocztowy pod nazwą (fr.) l’Union générale des postes (ang. General Postal Union).

Cel[edytuj | edytuj kod]

Celem Światowego Dnia Poczty jest uświadomienie społeczeństwu roli sektora usług pocztowych w codziennym życiu ludzi i przedsiębiorstw oraz podkreślenie jego wkładu w rozwój społeczny i gospodarczy krajów. Obchody Dnia mają zachęcić państwa członkowskie ONZ do podjęcia działań w ramach programu w celu zwiększenia świadomości o znaczeniu poczty i jej działalności wśród społeczeństwa oraz mediów na skalę krajową.

Obchody na świecie[edytuj | edytuj kod]

Każdego roku w ponad 150 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Poczty w różny sposób. W niektórych krajach Dzień ten obchodzony jest jako święto pracy. Wielu pocztowców wykorzystuje to wydarzenie do wprowadzenia lub promowania nowych produktów i usług. Niektóre poczty nagradzają i wyróżniają swoich pracowników za dobrą obsługę.

W wielu krajach organizowane są wystawy filatelistyczne, dni otwarte w urzędach, konferencje, seminaria i warsztaty. Organizowane są również zajęcia kulturalne, rekreacyjne czy sportowe. Wywieszane są plakaty i wydawane specjalne upominki (np. koszulki, naszywki).

Obchody w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Dzień poczty i znaczka[edytuj | edytuj kod]

W Światowy Dzień Poczty obchodzony jest również w Polsce (od 1956 roku) 'Dzień Znaczka’[a].
Z okazji pierwszego Dnia Znaczka wydano okolicznościowy bloczek z podobiznami Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta[1].

Dzień Poczty Polskiej[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku w kraju obchody były szczególnie uroczyste. Zbiegły się z 450 rocznicą uruchomienia pierwszego szlaku pocztowego między Polską a Włochami. 18 października 1558 król Zygmunt II August utworzył Pocztę Królewską, jako sformalizowaną instytucję publiczną, „Ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń, za pomocą poczty, czyli koni rozstawnych”[2].

18 października jest oficjalnym świętem Poczty Polskiej.

Święta pokrewne[edytuj | edytuj kod]

Tego samego dnia (18 października) w Polsce obchodzone są:

  • Święto Wojsk Łączności i Informatyki[3][4],
  • Dzień Łącznościowca (za czasów PRL-u Dzień Pracownika Łączności obchodzono w 1.niedzielę po 18 października)[5],
  • Dzień Listonosza[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierwsze obchody „Dnia Znaczka” odbyły się w Belgii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, a po II wojnie światowej w wielu innych. Święto w poszczególnych krajach obchodzone jest w różnych terminach (za Encyklopedią filatelistyczną).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia filatelistyczna: Dzień znaczka (pol.). www.filatelistyka.org (strona zarchiwizowana na web.archive.org). [dostęp 2011-10-05].
  2. Tomasz Chronowski – COR Bydgoszcz: Poczta Królewska w Polsce (pol.). www.poczta-polska.pl. [dostęp 2011-10-05].
  3. MON: Kalendarium świąt wojskowych (pol.). www.wojsko-polskie.pl (strona zarchiwizowana na replay.web.archive.org), 2003-01-01. [dostęp 2011-10-05].
  4. Święto Wojsk Łączności i Informatyki w 5 batalionie dowodzenia – Kraków-Rząska. www.wojsko-polskie.pl, 2010-10-25. [dostęp 2011-10-05].
  5. M.P. z 1973 r. nr 20, poz. 118 – załącznik do Uchwały nr 94 Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 1973 r. w sprawie obchodów uroczystości branżowych (zawodowych), zakładowych i regionalnych.
  6. U Poczty (Polskiej) na imieninach… (pol.). blog.poczta-polska.pl.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.