Wikipedia:Strona główna

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów o Albanii, Erzjanach, Słowenii i Tatarach krymskich, napisanych podczas konkursu CEE Spring 2021:

Cerkev-MarijinoObiskanje-Ljubljana-Roznik.JPG

…który kościół w Lublanie (na zdjęciu widok współczesny) został w 1809 roku zniszczony przez wojska napoleońskie?

…jak nazywa się żona albańskiego księcia Leki II?

kto stworzył alfabet erzjański oparty na łacińskim?

…który wiersz jest tekstem hymnu Tatarów krymskich?

czyj wizerunek widnieje na słoweńskim banknocie 100-tolarowym?

…która artystka stworzyła kąpielisko na placu budowy w centrum Londynu?

…dlaczego urodzony w Mordowii hokeista był nazywany „Iwanem Groźnym”?

…za co słoweńska autorka książek dla dzieci Kristina Brenk trafiła do więzienia?

Wydarzenia

Zmarli: Heorhij ProkopenkoSimon Achidi AchuBronisław CieślakOlympia Dukakis (na zdjęciu)Hans van BaalenKazimierz Kord

Rocznice

6 maja: imieniny obchodzą m.in.: Filip, Jakub i Jurand
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

POL COA Półkozic.svg

Półkozic – polski herb szlachecki, noszący zawołania Połkoza oraz Połukoza. Występował głównie w ziemi krakowskiej, sandomierskiej, lubelskiej, łęczyckiej oraz sieradzkiej. W wyniku unii horodelskiej w 1413 roku przeniesiony na Litwę. Najwcześniejsze źródło heraldyczne wymieniające herb to datowane na lata 1464–1480 Insignia seu clenodia Regis et Regni Poloniae polskiego historyka Jana Długosza, który zalicza go do rdzennie polskich. Zapisuje on informacje o herbie wśród 71 najstarszych polskich herbów szlacheckich. Spośród około 270 rodów używających Półkozica, największe znaczenie uzyskali Ligęzowie. Chorągiew z Półkozicem Jana Ligęzy brała udział w Bitwie pod Grunwaldem. Adam Mickiewicz spopularyzował ten herb, przypisując go w Panu Tadeuszu fikcyjnej rodzinie Horeszków. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Madonna - Rebel Heart tour 2015 - Berlin 2 (23246815245).jpg

Madonnadebiutancki album studyjny amerykańskiej piosenkarki popowej Madonny, wydany 27 lipca 1983 roku nakładem wytwórni Sire Records. Album był nagrywany w 1982 i 1983 roku w Nowym Jorku. W pierwszej kolejności powstał singel „Everybody”, którego produkcję nadzorował Mark Kamins. Jego klubowy sukces zachęcił przedstawicieli wytwórni do podpisania z Madonną kontraktu na cały album. W albumie znalazło się osiem utworów, częściowo napisanych przez samą piosenkarkę, a częściowo przez jej współpracowników. Piosenki reprezentują przede wszystkim stylistykę dance-popową, z silnymi wpływami disco i elementami pop-rocka, zaś teksty dotyczą zabawy i różnych aspektów miłości. Choć początkowo Madonna zbierała w prasie negatywne recenzje i była nazywana artystką jednego przeboju, po latach odbiór albumu stał się przychylny. Do dziś światowa sprzedaż albumu przekroczyła 10 milionów egzemplarzy. Według krytyków i badaczy, album odegrał dużą rolę w popularyzacji muzyki tanecznej w mainstreamie. Czytaj więcej…


© Materiał pochodzi z Wikipedia i jest na licencji GFDL

Losowe treści:

Wydarzenia

W Moskwie odsłonięto pierwszy w Rosji pomnik Jana Pawła II. Ma ponad 1,8 m wysokości i waży dwie tony.

Rocznice

1871 – zmarł Charles Babbage, angielski, matematyk i mechanik, twórca maszyny analitycznej

1976 – premiera filmu Brunet wieczorową porą

Muzyka

21 listopada ukaże się nowy singiel wokalistki zatytułowany "Marry The Night". Artystka zaprezentowała właśnie okładkę nowego singla. Na singlu usłyszymy także prawdopodobnie kilka remiksów. Jak zdradziła piosenkarka, "Marry The Night" opowiada o jej miłości do swojego rodzinnego miasta.

Sport

Adam Małysz zabierze do Maroka swoją żonę i córkę, które wystartują w rajdzie RMF Morocco Challenge - ta mocno zaskakująca wiadomość wywołała spore poruszenie w polskich mediach.